www.bialystok.jard.plBIALYSTOK.JARD.PL


Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
Do NOWEGO ROKU z JARDem zostało:
GALERIE ZDJĘĆ
Motoryzacja


17:14:00 14-04-2018r.


Włoski Fiat 126 czyli kolekcjonerski rarytas


Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że popularne Maluchy były produkowane nie tylko w Polsce. Dużo wcześniej ich produkcja rozpoczęła się we włoskiej fabryce w Turynie. Polacy dopiero po kilku latach kupili licencję na ten model.


Corvettec6r - Licencja CC0

Corvettec6r - Licencja CC0


Fiat 126p popularnie zwany maluchem to auto, które bez wątpienia zmotoryzowało Polskę. Jednak historia tego modelu nie jest wyłącznie związana z naszym krajem. Popularny maluszek swoje początki miał we Włoszech gdzie jego produkcja rozpoczęła się już w latach 60 XX wieku, czyli dużo wcześniej od modeli ,które były produkowane w Polsce. Oba auta, choć wizualnie różniły się nieznacznie, to tak naprawdę były dwa różne modele. Przede wszystkim włoski Fiat w nazwie miał jedynie cyferki 126 bez dopisku P. Jednak to nie jedyna różnica. Samochody składane we Włoszech były dużo lepiej wykonane, a co za tym idzie ich niezawodność była na znacznie wyższym poziomie. Na uwagę zasługiwało także dużo bogatsze wyposażenie oraz znacznie lepsze materiały wygłuszające, dzięki czemu samochód był znacznie cichszy od polskiego odpowiednika. Jedyne co pozostało niezmienione poza bryłą nadwozia to ten sam silnik o pojemności 650 centymetrów sześciennych, który był montowany zarówno w polskich jak i włoskich modelach.

 

Pierwsze maluchy, które były wyprodukowane w Turynie miały kilka cech wyróżniających je. Przede wszystkim przednie światła pozycyjne były zintegrowane z przednimi kierunkowskazami, które były ukryte pod białym kloszem. W polskich fiatach 126p białe klosze przednich kierunkowskazów na stałe pojawiły się dopiero w wersji elegant. Kolejne różnice w modelach z pierwszej serii produkowanej we Włoszech polegały na tym, że zastosowano zupełnie inny rozstaw śrub mocujących koło oraz zupełnie inny układ hamulcowy, który był dużo bardziej wydajny niż ten w polskich modelach. Jako ciekawostkę można również wspomnieć o tym, że maluchy produkowane we Włoszech miały zamontowane mechaniczny tempomat, który podczas dłuższej trasy pozwalał na zablokowanie pedału gazu na odpowiednim poziomie.

 

Maluchy produkowane w Turynie wychodziły również w wersjach limitowanych. Chodzi przede wszystkim o bliźniacze wersje Silver i Black oraz Brown i Red. Były to modele z tak zwanej serii Personal 4, która różniła się wieloma detalami. Przede wszystkim chodziło o malowanie w niespotykanych kolorach. Wersja Black była czarna i miała srebrne listy i zderzaki, natomiast wersja Silver była lustrzanym odbiciem Black'a. Wnętrze tych modeli było dużo lepiej wykonane, na przykład wersja Silver posiadała skórzane siedzenia. Warto zwrócić również uwagę na tylne światła. We wszystkich modelach z serii Personal 4 lampy te były bardziej kwadratowe oraz posiadały zintegrowane światła cofania. W polskich odpowiednikach światło te było dokładane pod zderzakiem. Obecnie w Polsce aut tych jest niezmiernie mało. W prywatnej kolekcji znajduje się jedna wersja Silver ioraz dwa modele z serii Black.

(mł)

 

 


Inne najcześciej czytane...


Motoryzacja


pokaż cały dział »

Wiadomości regionalne


pokaż cały dział »

Najciekawsze


pokaż cały dział »

Wiadomości


pokaż cały dział »

Gospodarka


pokaż cały dział »

Rozrywka


pokaż cały dział »

Sport


pokaż cały dział »

Zdrowie


pokaż cały dział »

Turystyka


pokaż cały dział »

Kulinaria


pokaż cały dział »

Moda i uroda


pokaż cały dział »

Praca i szkolenia


pokaż cały dział »

Imprezy jard


pokaż cały dział »

Jaga


pokaż cały dział »

Konkursy


pokaż cały dział »

Tele jard


pokaż cały dział »

Jard 24


pokaż cały dział »


» Komunikacja miejska » PKP » PKS

» Napisz do nas

*

Copyright © 2014-2015 www.jard.pl

*stat4u

projekt ikon: icons8.comDo poprawnego wyświetlania strony masz za starą wersję przeglądarki internetowej!


Zainstaluj najnowszą wersję


Mozilla Firefox 3.6+ Google Chrome 7+ Opera 10.6+ Apple Safari 5.0.2+ Microsoft Internet Explorer 9+