www.bialystok.jard.plBIALYSTOK.JARD.PL


Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
Do NOWEGO ROKU z JARDem zostało:
GALERIE ZDJĘĆ
Wiadomości regionalne

Najciekawsze


17:39:03 08-06-2018r.


W Białymstoku powstanie Jadłodzielnia


Miasto Białystok już w lipcu planuje uruchomić pierwszą białostocką Jadłodzielnię. W lokalu przy ul. Krakowskiej każdy będzie mógł zostawić niezagospodarowaną, ale nadającą się do jedzenia żywność, a osoby potrzebujące będą mogły zabrać ją bezpłatnie do domu.


zdjęcie: bialystok.pl

zdjęcie: bialystok.pl


Prezydent Miasta Białegostoku, z inicjatywy radnych z Klubu Radnych Tadeusza Truskolaskiego, ogłosił otwarty konkurs ofert dla organizacji pozarządowych na prowadzenie pierwszej Jadłodzielni w Białymstoku w 2018 roku. Powstanie ona w lokalu gminnym przy ul. Krakowskiej 1, naprzeciwko Centrum Aktywności Społecznej. Będzie czynna sześć dni w tygodniu – od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-18.00, a w sobotę od godz. 9.00 do 14.00.

W Jadłodzielni każdy mieszkaniec będzie mógł pozostawić niezagospodarowaną żywność nadającą się do jedzenia – m.in. produkty zapakowane fabrycznie, suche (kasze, ryże, makarony, mąki, słodycze) w nieuszkodzonych opakowaniach, zapakowane pieczywo i wyroby piekarnicze, warzywa i owoce, oryginalnie zamknięte sery, jogurty, twarogi. Osoby potrzebujące będą mogły przyjść i się nią poczęstować.

Jadłodzielnia zostanie uruchomiona w lipcu, jest już gotowy regulamin tego miejsca. Ważne jest to, aby mieszkańcy przynosili do niej takie jedzenie, które sami mogliby zjeść – nieprzeterminowane i zdatne do spożycia. Na realizację tego przedsięwzięcia w 2018 roku Miasto przeznaczyło 15 tys. zł. Oferty można składać do 26 czerwca.

– Z inicjatywą Jadłodzielni wystąpili radni z Klubu Radnych Tadeusza Truskolaskiego. Jej ideą jest przede wszystkim pomoc potrzebującym, ale ważne jest także przeciwdziałanie marnowaniu żywności – powiedział prezydent Tadeusz Truskolaski. – Organizacja, która wygra konkurs, zajmie się obsługą punktu bezpłatnej wymiany żywności, będzie nadzorowała pozostawione produkty, dbała o czystość, otwierała i zamykała lokal, a także zdobywała darczyńców.

Według Eurostatu w Polsce marnuje się 9 mln ton żywności, z czego 2 mln – w gospodarstwach domowych. Oznacza to, że każdy mieszkaniec naszego kraju wyrzuca do śmieci rocznie 240 kg różnego rodzaju produktów spożywczych. Jednocześnie niemal 3 mln osób żyje w skrajnym ubóstwie (GUS 2016).

Jest to problem globalny, w odpowiedzi na to zjawisko 4 lata temu powstał w Niemczech ruch Foodsharing. Obecnie ta idea z Europy rozprzestrzeniła się na całym świecie. W Polsce Foodsharing rozwija się od ok. 2 lat i powstało już ok. 30 takich miejsc do dzielenia się jedzeniem. Teraz do tych miejsc dołączy Białystok.

Więcej informacji o konkursie ofert znajduje się na stronie www.bip.bialystok.pl.

Kamila Bogacewicz/bialystok.pl

 


Inne najcześciej czytane...


Wiadomości regionalne


pokaż cały dział »

Najciekawsze


pokaż cały dział »

Wiadomości


pokaż cały dział »

Gospodarka


pokaż cały dział »

Motoryzacja


pokaż cały dział »

Rozrywka


pokaż cały dział »

Sport


pokaż cały dział »

Zdrowie


pokaż cały dział »

Turystyka


pokaż cały dział »

Kulinaria


pokaż cały dział »

Moda i uroda


pokaż cały dział »

Praca i szkolenia


pokaż cały dział »

Imprezy jard


pokaż cały dział »

Jaga


pokaż cały dział »

Konkursy


pokaż cały dział »

Tele jard


pokaż cały dział »

Jard 24


pokaż cały dział »


» Komunikacja miejska » PKP » PKS

» Napisz do nas

*

Copyright © 2014-2015 www.jard.pl

*stat4u

projekt ikon: icons8.comDo poprawnego wyświetlania strony masz za starą wersję przeglądarki internetowej!


Zainstaluj najnowszą wersję


Mozilla Firefox 3.6+ Google Chrome 7+ Opera 10.6+ Apple Safari 5.0.2+ Microsoft Internet Explorer 9+