www.bialystok.jard.plBIALYSTOK.JARD.PL


Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
Do NOWEGO ROKU z JARDem zostało:
GALERIE ZDJĘĆ
Gospodarka


18:49:56 18-11-2017r.


Ustawa o odpadach pozwoli walczyć z patologiami


Wiceminister środowiska Sławomir Mazurek ocenia, że zmiany legislacyjne przyczynią się do zwiększenia poziomu recyklingu, będą wspierać samorządy w realizacji zadań i walczyć z patologiami.


źródło:pixabay.com

źródło:pixabay.com


Wiceminister środowiska Sławomir Mazurek, pytany w sobotę w radiowej Jedynce, o sposób w jaki państwo może zwiększyć recykling przyznał, że jest to duże wyzwanie stojące przed samorządami i potrzebne są zmiany legislacyjne.
 
Jedną z nich jest ustawa o odpadach, która „została zgłoszona i ma już nadany numer druku w Sejmie". Mazurek wyjaśnił, że pozwoli ona walczyć „z patologiami, które są w sektorze gospodarki odpadami". Dzięki niej ma powstać elektroniczna baza danych odpadowych.

Wiceminister przypomniał, iż pierwszą zmianą legislacyjną, którą postulowało Ministerstwo Środowiska, była tzw. procedura in-house, umożliwiająca samorządom "bezprzetargowo realizować zadania z zakresu zagospodarowania odpadów". 

„W tym okresie wiele takich spółek komunalnych, które były w stanie w dobrej cenie i w wysokiej jakości te odpady odebrać i zagospodarować, niestety upadło" – wyjaśniał. Dodał, że w Polsce 60 proc. rynku w tym zakresie stanowią "duże podmioty zagraniczne, które dyktują takie, a nie inne ceny, a odpowiedzialność spoczywa na samorządach". W związku z tym „konieczna jest zmiana ustawy o porządku czystości w gminie". 

"W pracach rządu taki projekt zgłosiliśmy tak, aby z jednej strony wspomóc samorządy w realizacji tych celów, z drugiej strony też, żeby walczyć z szeregiem patologii, które w tym obszarze są" – argumentował.

Przypomniał, że w kwestii odpadów powstało sześć regulujących dyrektyw europejskich. Zwrócił uwagę, że niejasne przepisy czy luki w prawie wywołują koszty dla środowiska i obywateli, a w konsekwencji dla budżetu państwa. Wyjaśnił, że w związku z tym mogą działać zorganizowane grupy przestępcze, wykorzystujące nieścisłości i nieprawidłowości w ustawach. 

Wiceminister mówiąc o segregacji odpadów, przekonywał, że jest to też problem naszych przyzwyczajeń i "kultury współistnienia ze środowiskiem". "Dlatego tak ważna jest też edukacja tego najmłodszego pokolenia i też takie indywidualne podejście na poziomie samorządów" – zauważył Mazurek.

Stwierdził, że nieprawidłowości dotyczące segregacji odpadów wynikają z tego, „że kiedy wprowadzono w Polsce recykling, czy nawet zmieniono ustawę o porządku i czystości w gminie, to nie wprowadzono jednolitych standardów".

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP/jas/www.kurier.pap.pl


Inne najcześciej czytane...


Gospodarka


pokaż cały dział »

Wiadomości regionalne


pokaż cały dział »

Najciekawsze


pokaż cały dział »

Wiadomości


pokaż cały dział »

Motoryzacja


pokaż cały dział »

Rozrywka


pokaż cały dział »

Sport


pokaż cały dział »

Zdrowie


pokaż cały dział »

Turystyka


pokaż cały dział »

Kulinaria


pokaż cały dział »

Moda i uroda


pokaż cały dział »

Praca i szkolenia


pokaż cały dział »

Imprezy jard


pokaż cały dział »

Jaga


pokaż cały dział »

Konkursy


pokaż cały dział »

Tele jard


pokaż cały dział »

Jard 24


pokaż cały dział »


» Komunikacja miejska » PKP » PKS

» Napisz do nas

*

Copyright © 2014-2015 www.jard.pl

*stat4u

projekt ikon: icons8.comDo poprawnego wyświetlania strony masz za starą wersję przeglądarki internetowej!


Zainstaluj najnowszą wersję


Mozilla Firefox 3.6+ Google Chrome 7+ Opera 10.6+ Apple Safari 5.0.2+ Microsoft Internet Explorer 9+