www.bialystok.jard.plBIALYSTOK.JARD.PL


Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.




Do NOWEGO ROKU z JARDem zostało:




GALERIE ZDJĘĆ




Wiadomości


00:02:47 22-05-2018r.


Twardy Brexit. Regiony nie mogą samotnie stawiać czoła Brexitowi


Unijni samorządowcy odrzucają pomysł "twardej granicy" pomiędzy Irlandią i będącą częscią Wlk. Brytanii Irlandią Północną i apelują do UE, by pomogła regionom dotkniętym wystąpieniem Zjednoczonego Królestwa z Unii.


źródło: pixabay.com

źródło: pixabay.com


Władze lokalne i regionalne w Unii Europejskiej nie mogą samotnie stawiać czoła wyzwaniom, jakie stwarza wystąpienie Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej – stwierdził Europejski Komitet Regionów w rezolucji. 

Dokument wyraża zaniepokojenie brakiem postępów w rozmowach między Zjednoczonym Królestwem a UE.

W rezolucji, która została przyjęta jednomyślnie, podkreślono, że nie można tworzyć "twardej granicy" na wyspie Irlandia. Stwierdzono ponadto, że aby łagodzić negatywne skutki Brexitu dla gospodarek regionalnych, UE powinna utrzymać silną politykę rozwoju regionalnego, poza tym mogłaby skorzystać ze swojej polityki rolnej i rybołówstwa i uelastycznić swoje przepisy dotyczące pomocy państwa. 

KR zaapelował także do Komisji Europejskiej, by "zbadała ewentualną potrzebę ustanowienia funduszu stabilizacyjnego dla regionów najbardziej odczuwających niekorzystny wpływ wystąpienia Zjednoczonego Królestwa z UE".

KR nie odgrywa formalnej roli w negocjacjach, lecz niektórzy z jego członków, będąc jednocześnie przedstawicielami władz lokalnych na Wyspach, przyjmą formalne stanowiska w krajowych ramach prawnych, w tym stanowiska w sprawie handlu.

Przewodniczący Komitetu Karl-Heinz Lambertz powiedział, że wystąpienie Zjednoczonego Królestwa w dniu 29 marca 2019 r. może stworzyć poważne trudności dla władz lokalnych i regionalnych w całej UE.

"Dotychczas w rozmowach w niewystarczający sposób skupiono się na konsekwencjach Brexitu dla regionów i miast w całej Europie. Ponieważ mało jest danych na temat przyszłych stosunków Zjednoczonego Królestwa z UE, władzom lokalnym i regionalnym dużą trudność sprawia opracowywanie jakichkolwiek planów" - zaznaczył Lambertz. 

"Punktem wyjścia musi być jednak uniknięcie twardej granicy w Irlandii i kontynuacja programów UE, które przyczyniły się do budowy pokoju od czasu porozumienia wielkopiątkowego, takich jak EU PEACE i Interreg" - dodał.

Według szefa KR "nadszedł czas, by w negocjacjach i budżecie UE po Brexicie przyjąć pragmatyczne podejście". "Zamiast tego pojawiają się propozycje, aby dokonać cięć w naszych najważniejszych funduszach solidarnościowych i inwestycyjnych, czyli w polityce spójności. Dopiero zobaczymy, czy fundusze na kwestie socjalne, rolne i związane z rybołówstwem zostaną wykorzystane do złagodzenia w pływu brexitu" - oświadczył.

Z ankiet przeprowadzonych przez KR i Stowarzyszenie Europejskich Izb Handlu i Przemysłu Eurochambres wynika, że oprócz samego Zjednoczonego Królestwa Brexit prawdopodobnie przyniesie ze sobą szczególnie niekorzystne skutki gospodarcze dla Irlandii.

W ankietach oraz badaniu naukowym zleconym przez KR ustalono, że kolejne regiony szczególnie dotknięte brexitem znajdują się w Niemczech, Holandii, Belgii i Francji. Z prac analitycznych KR-u wynika także, że większość regionów nie zdołała jak dotąd prawidłowo ocenić możliwych następstw wystąpienia Zjednoczonego Królestwa, zwłaszcza zważywszy na niepewność co do wyniku negocjacji oraz kształtu przyszłych stosunków.

Wielka Brytania rozpoczęła proces wyjścia z Unii Europejskiej i powinna ją opuścić do końca marca 2019 roku. 
(kurier.pap.pl)
 






Inne najcześciej czytane...






Wiadomości


pokaż cały dział »





Wiadomości regionalne


pokaż cały dział »





Najciekawsze


pokaż cały dział »





Gospodarka


pokaż cały dział »





Motoryzacja


pokaż cały dział »





Rozrywka


pokaż cały dział »





Sport


pokaż cały dział »





Zdrowie


pokaż cały dział »





Turystyka


pokaż cały dział »





Kulinaria


pokaż cały dział »





Moda i uroda


pokaż cały dział »





Praca i szkolenia


pokaż cały dział »





Imprezy jard


pokaż cały dział »





Jaga


pokaż cały dział »





Konkursy


pokaż cały dział »





Tele jard


pokaż cały dział »





Jard 24


pokaż cały dział »






» Komunikacja miejska » PKP » PKS

» Napisz do nas





*

Copyright © 2014-2015 www.jard.pl

*



stat4u

projekt ikon: icons8.com



Do poprawnego wyświetlania strony masz za starą wersję przeglądarki internetowej!


Zainstaluj najnowszą wersję


Mozilla Firefox 3.6+ Google Chrome 7+ Opera 10.6+ Apple Safari 5.0.2+ Microsoft Internet Explorer 9+