www.bialystok.jard.plBIALYSTOK.JARD.PL


Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
Do NOWEGO ROKU z JARDem zostało:
GALERIE ZDJĘĆ
Motoryzacja


03:26:00 03-02-2018r.


Technologia hybrydowa alternatywą


W Polsce najpopularniejsze jednostki napędowe to bez wątpienia silniki benzynowe, Diesla, a także jednostki zasilane gazem LPG. Jednak od kilku lat możemy zaobserwować bardzo szybki wzrost popularności pojazdów z napędem hybrydowym.


źródło: pixabay.com

źródło: pixabay.com


Obok tradycyjnych jednostek napędowych na naszym rynku oferowane są również inne źródła napędu do naszych samochodów. Przykładem mogą być pojazdy o napędzie hybrydowym. Jest to nic innego, jak połączenie dwóch rodzajów napędu w celu poruszania jednego samochodu. Możemy wyróżnić kilka rodzajów tych kombinacji, jednak bez wątpienia najbardziej popularne jest połączenie napędu elektrycznego z napędem spalinowym. Auto hybrydowe charakteryzuje się tym, że oba źródła napędu mogą pracować naprzemiennie. Jest to uzależnione od aktualnych potrzeb. Najczęściej wygląda to tak, że w momencie, gdy jedziemy wolno np. po mieście, do napędu wykorzystywana jest jednostka elektryczna, która nie zanieczyszcza środowiska. W momencie, kiedy przyśpieszamy bądź poruszamy się z większymi prędkościami nasze auto napędzane jest silnikiem spalinowym, który jednocześnie może doładowywać akumulatory w silniku elektrycznym. Układ elektryczny może być ponadto ładowany w momencie hamowania.

W przypadku napędu hybrydowego istnieje wiele klasyfikacji, jednak ta najpopularniejsza dzieli te napędy na: szeregowe, równoległe i szeregowo-równoległe. W przypadku jednostek szeregowych silnik spalinowy pracując napędza generator prądu. Następnie energia z generatora przekazywana jest do silnika napędowego, a jej nadmiar odkładany jest w akumulatorach. Układ równoległy różni się tym od szeregowego, że w przypadku zapotrzebowania na większą moc obie jednostki napędowe mogą pracować jednocześnie. Z kolei układ szeregowo-równoległy, jak sama nazwa wskazuje, jest połączeniem wyżej opisanych typów napędu.

Prekursorem w dziedzinie aut hybrydowych była bez wątpienia Toyota. Jej model pod nazwą Prius, który był pierwszym autem z napędem hybrydowym produkowanym na masową skalę. Technologia hybrydowa jest szczególnie zalecana w przypadku, kiedy bardzo często zatrzymujemy się i ruszamy. W tradycyjnych jednostkach napędowych większość energii jest tracona w momencie hamowania, a układ hybrydowy daje nam możliwość odzyskiwania tejże energii, która później może być wykorzystana przy ruszaniu za pomocą silnika elektrycznego. Kolejne niewątpliwe zalety to między innymi niższe spalanie, a co za tym idzie także koszty, a ponadto mniejsza emisja szkodliwych spalin do atmosfery. Do wad niewątpliwie możemy zaliczyć większe koszty zakupu takiego auta oraz większą masę własną pojazdu. Pomimo tego hybryd nie należy się obawiać, ponieważ obecnie stosowane akumulatory w silnikach elektrycznych są bardzo trwałe i pozwalają nam na przejechanie znacznie większych dystansów na silniku elektrycznym niż miało to miejsce jeszcze 5-10 lat temu. Jeżeli kochamy środowisko to auto hybrydowe jest stworzone właśnie dla nas.

(mł)

 


Inne najcześciej czytane...


Motoryzacja


pokaż cały dział »

Wiadomości regionalne


pokaż cały dział »

Najciekawsze


pokaż cały dział »

Wiadomości


pokaż cały dział »

Gospodarka


pokaż cały dział »

Rozrywka


pokaż cały dział »

Sport


pokaż cały dział »

Zdrowie


pokaż cały dział »

Turystyka


pokaż cały dział »

Kulinaria


pokaż cały dział »

Moda i uroda


pokaż cały dział »

Praca i szkolenia


pokaż cały dział »

Imprezy jard


pokaż cały dział »

Jaga


pokaż cały dział »

Konkursy


pokaż cały dział »

Tele jard


pokaż cały dział »

Jard 24


pokaż cały dział »


» Komunikacja miejska » PKP » PKS

» Napisz do nas

*

Copyright © 2014-2015 www.jard.pl

*stat4u

projekt ikon: icons8.comDo poprawnego wyświetlania strony masz za starą wersję przeglądarki internetowej!


Zainstaluj najnowszą wersję


Mozilla Firefox 3.6+ Google Chrome 7+ Opera 10.6+ Apple Safari 5.0.2+ Microsoft Internet Explorer 9+