www.bialystok.jard.plBIALYSTOK.JARD.PL


Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
Do NOWEGO ROKU z JARDem zostało:
GALERIE ZDJĘĆ
Rozrywka

Najciekawsze


18:15:29 12-06-2018r.


Święto BTL


Za tydzień, 19 czerwca, w Białymstoku rozpocznie się 9. Międzynarodowy Festiwal Szkół Lalkarskich LALKANIELALKA, który co dwa lata towarzyszy Dniom Miasta Białegostoku. Jednocześnie Białostocki Teatr Lalek będzie świętował 65-lecie swojego istnienia.


zdjęcie: bialystok.pl

zdjęcie: bialystok.pl


To będzie prawdziwe święto Białostockiego Teatru Lalek – zapowiadają organizatorzy. Odbywający się od 2002 roku festiwal LALKANIELALKA prezentuje dokonania studentów szkół lalkarskich, a także przedsięwzięcia artystyczne profesjonalistów. Jest okazją do przedstawienia szerszej publiczności innowacyjnego podejścia do sztuki lalkarskiej i teatru ożywionej formy.

Podczas tegorocznego festiwalu odbędą się pokazy 11 szkół lalkarskich z kraju i zagranicy. Zobaczymy przedstawienia dyplomowe studentów z Łotwy, Ukrainy, Rosji, Czech, Węgier, Niemiec, Słowacji i Polski. Artyści profesjonalni z Niemiec, Słowenii, Macedonii, Słowacji, Grecji, Izraela, Francji i Polski zaprezentują 12 spektakli. Młodzi mieszkańcy Białegostoku będą mogli spróbować swoich sił podczas warsztatów z aktorstwa i animacji lalek, prowadzonych przez wybitnych artystów. Zaplanowano też wystawy, koncerty, wydarzenia interdyscyplinarne.

Gospodarz wydarzenia – Białostocki Teatr Lalek – pokaże spektakle z bieżącego repertuaru: „Słomkowy kapelusz”, „Ony”, „Puszczańskie opowieści”. W trakcie festiwalu i Dni Miasta teatr będzie świętował jubileusz 65-lecia działalności. Łącznie w trakcie pięciu dni trwania imprezy (do 23 czerwca) odbędzie się blisko 70 wydarzeń.

– Nasz teatr jest jedną z najlepszych scen lalkarskich nie tylko w kraju – przypomina Rafał Rudnicki, zastępca prezydenta Białegostoku. – Artyści BTL zgromadzili ogromną liczbę nagród, które przywożą z niemal każdego festiwalu, na którym się pojawią. Wszyscy jesteśmy dumni z tej instytucji przynoszącej miastu dobrą sławę.

Historia Białostockiego Teatru Lalek rozpoczyna się w 1953 r., kiedy Ministerstwo Kultury i Sztuki przyznało mu subwencję i status sceny profesjonalnej. Jednak prawdziwe początki tej instytucji sięgają znacznie wcześniej, czasów sprzed II wojny światowej. Już wtedy grupa zapalonych miłośników teatru z Piotrem Sawickim na czele założyła Międzyszkolny Teatr Lalek. Dzięki niezwykłej pasji tych ludzi idea sztuki lalkarskiej po wojnie została w Białymstoku wskrzeszona i z czasem – przekształcona w profesjonalny teatr, który przyciągał najwybitniejszych twórców i aktorów sztuki lalkarskiej i nie tylko. W 1972 roku została tu powołana do życia – jako jedna z pierwszych w kraju zorganizowanych w teatrze lalek – scena dla dorosłych. Osiem lat później teatr przeniósł się do własnej siedziby przy ul. K. Kalinowskiego 1.  

Anna Kowalska/bialystok.pl


Inne najcześciej czytane...


Najciekawsze


pokaż cały dział »

Rozrywka


pokaż cały dział »

Wiadomości regionalne


pokaż cały dział »

Wiadomości


pokaż cały dział »

Gospodarka


pokaż cały dział »

Motoryzacja


pokaż cały dział »

Sport


pokaż cały dział »

Zdrowie


pokaż cały dział »

Turystyka


pokaż cały dział »

Kulinaria


pokaż cały dział »

Moda i uroda


pokaż cały dział »

Praca i szkolenia


pokaż cały dział »

Imprezy jard


pokaż cały dział »

Jaga


pokaż cały dział »

Konkursy


pokaż cały dział »

Tele jard


pokaż cały dział »

Jard 24


pokaż cały dział »


» Komunikacja miejska » PKP » PKS

» Napisz do nas

*

Copyright © 2014-2015 www.jard.pl

*stat4u

projekt ikon: icons8.comDo poprawnego wyświetlania strony masz za starą wersję przeglądarki internetowej!


Zainstaluj najnowszą wersję


Mozilla Firefox 3.6+ Google Chrome 7+ Opera 10.6+ Apple Safari 5.0.2+ Microsoft Internet Explorer 9+