www.bialystok.jard.plBIALYSTOK.JARD.PL


Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
Do NOWEGO ROKU z JARDem zostało:
GALERIE ZDJĘĆ
Gospodarka


12:29:39 10-06-2018r.


Resort finansów chce zmniejszyć biurokrację


Jest pakiet zmian dotyczących sprawozdawczości w gminach i powiatach. „Dwukrotnie zmniejszy to obciążenie w samorządach” - ocenia minister finansów Teresa Czerwińska.


źródło: pixabay.com

źródło: pixabay.com


Przedstawiciele Ministerstwa Finanasów i samorządów wzięli pod lupę obowiązki sprawozdawcze jednostek samorządu terytorialnego.

„Powołaliśmy zespół, który po trzech spotkaniach zaproponował konstruktywne rozwiązania. Mamy konkret. W pierwszym etapie zmieniamy trzy rozporządzenia ministra finansów” – poinformowała w piątek prof. Czerwińska. 

W nowelizowanym pakiecie znalazło się m.in. rozporządzenie w sprawie klasyfikacji budżetowej. Chodzi o sposób grupowania paragrafów klasyfikacji budżetowej. 

„Ktoś może powiedzieć, że to nieistotna zmiana, ale w praktyce dwukrotnie zmniejszy to obciążenie w samorządach” – uważa prof. Czerwińska.

Zmieniane będzie także rozporządzenie w sprawie gospodarki finansowej jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych. Samorządy będą mogły same decydować o poziomie szczegółowości planów finansowych w zakresie wydatków swoich jednostek – np. szkół czy ośrodków pomocy społecznej. 

W konsekwencji, jako trzecie, zmieniane będzie także rozporządzenie w sprawie sprawozdawczości budżetowej. 

„Chcielibyśmy, żeby korzyści dla samorządów były jak najszybciej; żeby plany na 2019 r. były możliwe z uwzględnieniem tych wszystkich zmian” – zaznaczyła minister.

Pod koniec kwietnia resort finansów przeprowadził wśród gmin ankietę, sprawdzającą zainteresowanie przygotowywanymi zmianami. Ministerstwo pytało m.in., czy samorząd skorzystałby z możliwości sporządzania planów finansowych jednostek budżetowych w szczegółowości dział, rozdział, kategorie (grupy) wydatków. 65 proc. odpowiadających wskazało, że skorzystałoby z takiej możliwości.

Pakiet trzech rozporządzeń trafił do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych. Wiceminister finansów, Tomasz Robaczyński podkreśla jednak, że to nie koniec prac zespołu ds. odbiurokratyzowania.

„To pierwsze nasze propozycje i nie zamierzamy na nich poprzestać. Jesteśmy w trakcie prac, które są po to, żeby z jednej strony zrezygnować z niepotrzebnych już obowiązków, a z drugiej, żeby wspierać samorządy i pozwalać im pełniej niż dotychczas decydować o ich finansach, o szczegółowości sprawozdawczości, o zarządzaniu swoim długiem" – powiedział odpowiedzialny za współpracę z samorządami wiceminister finansów Tomasz Robaczyński. „Za chwilę będziemy podejmować nowe działania” – dodał.

W skład powołanego w marcu zespołu oprócz urzędników MF wchodzą także przedstawiciele sześciu organizacji samorządowych: Związku Miast Polskich, Unii Metropolii Polskich, Związku Powiatów Polskich, Związku Województw RP, Związku Gmin Wiejskich RP oraz Ogólnopolskiego Porozumienia Organizacji Samorządowych. 

źródło: aba/www.kurier.pap.pl


Inne najcześciej czytane...


Gospodarka


pokaż cały dział »

Wiadomości regionalne


pokaż cały dział »

Najciekawsze


pokaż cały dział »

Wiadomości


pokaż cały dział »

Motoryzacja


pokaż cały dział »

Rozrywka


pokaż cały dział »

Sport


pokaż cały dział »

Zdrowie


pokaż cały dział »

Turystyka


pokaż cały dział »

Kulinaria


pokaż cały dział »

Moda i uroda


pokaż cały dział »

Praca i szkolenia


pokaż cały dział »

Imprezy jard


pokaż cały dział »

Jaga


pokaż cały dział »

Konkursy


pokaż cały dział »

Tele jard


pokaż cały dział »

Jard 24


pokaż cały dział »


» Komunikacja miejska » PKP » PKS

» Napisz do nas

*

Copyright © 2014-2015 www.jard.pl

*stat4u

projekt ikon: icons8.comDo poprawnego wyświetlania strony masz za starą wersję przeglądarki internetowej!


Zainstaluj najnowszą wersję


Mozilla Firefox 3.6+ Google Chrome 7+ Opera 10.6+ Apple Safari 5.0.2+ Microsoft Internet Explorer 9+