www.bialystok.jard.plBIALYSTOK.JARD.PL


Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
Do NOWEGO ROKU z JARDem zostało:
GALERIE ZDJĘĆ
Motoryzacja


16:02:00 04-12-2017r.


Przygotowanie auta do zimy: silnik


Najtrudniejszym okresem dla kierowcy i samochodu jest zima. Aby uniknąć w tym okresie nieprzyjemnych niespodzianek należy w odpowiedni sposób zadbać o samochód jeszcze jesienią.


zdjęcie ilustracyjne (pixabay.com)

zdjęcie ilustracyjne (pixabay.com)


Zima to pora roku, która potrafi obnażyć największe słabości każdego samochodu. Już w okresie jesienno-zimowym powinniśmy uważniej przyjrzeć się naszym czterem kółkom po to, aby zimą uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek. Przygotowanie auta do zimy, to nie tylko zaopatrzenie się w szczotkę i skrobaczkę do szyb, ale także, a może i przede wszystkim zadbanie o odpowiedni stan techniczny. To, na co musimy zwrócić uwagę zależy w szczególności od tego jaki silnik mamy.

Najbardziej narażone na niskie temperatury są przede wszystkim silniki Diesla. Posiadacze aut z takim silnikiem powinni w pierwszej kolejności sprawdzić stan świec żarowych oraz akumulatora. Sprawność tych dwóch elementów będzie gwarantem tego, że z rana bez większych problemów uruchomimy nasz samochód. Kolejną ważną kwestią, w przypadku silników diesla zimą, jest tankowanie odpowiedniego paliwa o wysokiej jakości. Obecnie większość stacji paliw oferuje zimą specjalne odmiany oleju napędowego, które nie zamarzają przy niskich temperaturach. Jeżeli zapowiadane są naprawdę duże mrozy, warto rozważyć zagarażowanie auta na noc, o ile oczywiście mamy taką możliwość.

W przypadku samochodów z silnikiem benzynowym sprawa jest prostsza, ponieważ "benzyniaki" są znacznie mniej wrażliwe na niskie temperatury niż silniki diesla. Jednak i w tym przypadku nie należy zapomnieć o sprawdzeniu silnika oraz instalacji wysokiego napięcia przed zimą. W przypadku aut z silnikiem benzynowym najważniejszy jest sprawny akumulator i rozrusznik. Jeżeli te dwa elementy są w dobrym stanie to raczej bez problemu powinniśmy uruchomić samochód nawet podczas największych mrozów. Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku aut zasilanych gazem lpg. W tym przypadku poza elementami wymienionymi wyżej trzeba w odpowiedni sposób zadbać o instalację gazową. Przede wszystkim należy jeszcze raz wyregulować samą instalację w odpowiednim warsztacie świadczącym taką usługę. Warto również przed każdą zimą skontrolować stan parownika, który bezpośrednio odpowiada za zmianę gazu ze stanu ciekłego na stan lotny. Obecnie większość aut jeżdżących po naszych drogach zasilanych jest instalacją lpg IV generacji, która charakteryzuje się tym, że gaz wtryskiwany jest w fazie lotnej. Inaczje sprawa wygląda w przypadku aut z instalacją V generacji, gdzie gaz wtryskiwany jest w fazie ciepłej i parownik po prostu nie występuje. Ponadto w przypadku aut zasilanych gazem można profilaktycznie wymienić filtry w instalacji.

(mł)


Inne najcześciej czytane...


Motoryzacja


pokaż cały dział »

Wiadomości regionalne


pokaż cały dział »

Najciekawsze


pokaż cały dział »

Wiadomości


pokaż cały dział »

Gospodarka


pokaż cały dział »

Rozrywka


pokaż cały dział »

Sport


pokaż cały dział »

Zdrowie


pokaż cały dział »

Turystyka


pokaż cały dział »

Kulinaria


pokaż cały dział »

Moda i uroda


pokaż cały dział »

Praca i szkolenia


pokaż cały dział »

Imprezy jard


pokaż cały dział »

Jaga


pokaż cały dział »

Konkursy


pokaż cały dział »

Tele jard


pokaż cały dział »

Jard 24


pokaż cały dział »


» Komunikacja miejska » PKP » PKS

» Napisz do nas

*

Copyright © 2014-2015 www.jard.pl

*stat4u

projekt ikon: icons8.comDo poprawnego wyświetlania strony masz za starą wersję przeglądarki internetowej!


Zainstaluj najnowszą wersję


Mozilla Firefox 3.6+ Google Chrome 7+ Opera 10.6+ Apple Safari 5.0.2+ Microsoft Internet Explorer 9+