www.bialystok.jard.plBIALYSTOK.JARD.PL


Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
Do NOWEGO ROKU z JARDem zostało:
GALERIE ZDJĘĆ
Turystyka


12:46:37 05-05-2017r.


Ponad tysiąc turystów przewiozła w długi majowy weekend kolejka leśna w Puszczy Białowieskiej.


Wąskotorowa kolejka leśna w Puszczy Białowieskiej nieprzerwanie od 1916 roku przemierza ostępy puszczańskie. Niegdyś woziła drewno, a dziś turystów. Co roku blisko dwadzieścia tysięcy osób podziwia puszczańskie piękno z jej okien.


wrotapodlasia.pl

wrotapodlasia.pl


Przejazdy kolejką wąskotorową organizują leśnicy z Nadleśnictwa Hajnówka. Kolejka wozi turystów jedenastokilometrowym odcinkiem Puszczy Białowieskiej/przez 11 kilometrowy odcinek Puszczy Białowieskiej z miejscowości Hajnówka do uroczyska Topiło. Na końcu trasy turyści mogą zorganizować sobie piknik w urokliwym miejscu nad stawem, a podczas przejazdu robić zdjęcia i podziwiać uroki Puszczy. Cała wyprawa zajmuje około 3 godz.

Przed wyjazdem z Hajnówki turyści mogą zostawić samochody na  przestronnym parkingu, a mając czas do wyjazdu zapoznać się z interesującym skansenem obok dworca kolejki. Warto też wiedzieć, że staw w Topile powstał specjalnie w celu zatapiania drewna (stąd nazwa uroczyska) zabezpieczając je w ten sposób przed owadami i wysychaniem. Obecnie jest to miejsce wypoczynku i wędkowania.

W latach 90. ubiegłego wieku, z inicjatywy leśników uruchomiono co tygodniowe kursy do Topiła – głownie dla wędkarzy. Dzisiaj jest to jedna z większych, atrakcji turystycznych i edukacyjnych w tej części Polski.

Grupy zorganizowane turystów mogą skorzystać z podróży kolejką przez cały rok, natomiast osoby indywidualne leśnicy zapraszają w okresie wakacyjnym oraz podczas tzw. długich weekendów. Bilet normalny za przejazd wąskotorówką kosztuje 30 złotych, natomiast dzieci i młodzież od 5 do 19 roku życia, oraz osoby niepełnosprawne, a także seniorzy uprawnieni są do zakupu biletu ulgowego w cenie 20 zł. Dzieci do 4 roku życia podróżują kolejką bezpłatnie

Regularne kursy kolejki rozpoczną się od 13 maja do 24 czerwca w każdą sobotę w godzinach 10.00 – 14.00. Od 1 lipca do 31 sierpnia, w każdy wtorek, czwartek, sobotę i niedzielę w godzinach od 10.00 do 14.00, natomiast od 2 września do 30 września, w każdy czwartek i sobotę w tych samych godzinach.

Dziewięć odnowionych, 30 osobowych wagoników ciągniętych przez lokomotywę, jeździ po niedawno wyremontowanym torowisku. W 2016 roku, ze środków Lasów Państwowych, Nadleśnictwo Hajnówka wyremontowało tabor kolejki wąskotorowej i podbudowę torowiska na odcinku 3,5 km wymieniając m.in. ok. 5 tys. podkładów z mocowaniami. Z pierwotnej konstrukcji kolejowego szlaku pozostały szyny, położone 100 lat temu podczas budowy torowisk kolejki wąskotorowej w Puszczy Białowieskiej. Całość remontu kosztowała ponad 1,5 miliona złotych.

Informacje o kursowaniu kolejki wąskotorowej w Puszczy Białowieskiej, można znaleźć na stronie Nadleśnictwa Hajnówka: www.hajnowka/bialystok.lasy.gov.pl/aktualnosci/ 

źródło: wrotapodlasia.pl


Inne najcześciej czytane...


Turystyka


pokaż cały dział »

Wiadomości regionalne


pokaż cały dział »

Najciekawsze


pokaż cały dział »

Wiadomości


pokaż cały dział »

Gospodarka


pokaż cały dział »

Motoryzacja


pokaż cały dział »

Rozrywka


pokaż cały dział »

Sport


pokaż cały dział »

Zdrowie


pokaż cały dział »

Kulinaria


pokaż cały dział »

Moda i uroda


pokaż cały dział »

Praca i szkolenia


pokaż cały dział »

Imprezy jard


pokaż cały dział »

Jaga


pokaż cały dział »

Konkursy


pokaż cały dział »

Tele jard


pokaż cały dział »

Jard 24


pokaż cały dział »


» Komunikacja miejska » PKP » PKS

» Napisz do nas

*

Copyright © 2014-2015 www.jard.pl

*stat4u

projekt ikon: icons8.comDo poprawnego wyświetlania strony masz za starą wersję przeglądarki internetowej!


Zainstaluj najnowszą wersję


Mozilla Firefox 3.6+ Google Chrome 7+ Opera 10.6+ Apple Safari 5.0.2+ Microsoft Internet Explorer 9+