www.bialystok.jard.plBIALYSTOK.JARD.PL


Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
Do NOWEGO ROKU z JARDem zostało:
GALERIE ZDJĘĆ
Wiadomości regionalne


00:06:05 22-05-2018r.


Podwójny jubileusz Arcybiskupa Sawy


W niedzielę, 20 maja w Monasterze Zwiastowania Najświętszej Marii Panny w Supraślu odbyły się uroczystości 80-lecia urodzin zwierzchnika kościoła prawosławnego w Polsce Arcybiskupa Sawy. To niejedyny jubileusz Metropolity Prawosławnego – w tym roku mija 20 lat od kiedy stanął na czele kościoła prawosławnego w Polsce. W uroczystościach wzięli udział m.in. Marszalek Województwa Podlaskiego Jerzy Leszczyński, wicemarszałek Maciej Żywno, poseł na Sejm RP Robert Tyszkiewicz, przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna, wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik, prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski, a także duchowni kościołów prawosławnego i katolickiego.


wrotapodlasia.pl

wrotapodlasia.pl


Podwójny  jubileusz był okazją do wręczenia Abp. Sawie Odznaki Honorowej Województwa Podlaskiego.  Odznakę wręczali marszałek  Jerzy Leszczyński i wicemarszałek Maciej Żywno.

- Cerkiew prawosławna odgrywa  bardzo ważną rolę w  życiu społecznym  naszego regionu, m.in. dzięki zaangażowaniu Jego Eminencji  – podkreślał  Jerzy Leszczyński  – W imieniu zarządu województwa serdecznie dziękuję za znakomitą współpracę, za zaangażowanie w życie społeczne i przede wszystkim za propagowanie dziedzictwa kulturowego naszego regionu. 

Wicemarszałek  Maciej Żywno zaznaczył, że Honorowa Odznaka Województwa Podlaskiego, to wyróżnienie, które ma szczególny charakter.
- Jest to odznaka przyznawana w imieniu całej społeczności województwa podlaskiego. Tym bardziej czujemy się zaszczyceni, mogąc ją wręczyć Waszej Eminencji.

***

Metropolita warszawski i całej Polski Sawa (Michał Hrycuniak) urodził się 15 kwietnia 1938 r. w Śniatyczach na Chełmszczyźnie. 
W 1979 Święty Synod Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego (PAKP) mianował go biskupem łódzko-poznańskim. Stamtąd w 1981 przeszedł do Białegostoku już jako biskup białostocko-gdański. 
Na terenie diecezji białostocko-gdańskiej przyczynił się do znacznego ożywienia życia parafialnego, budowy nowych świątyń oraz reaktywowania i otwarcia trzech monasterów. 
Od 1994 do 1998 był Prawosławnym Ordynariuszem Wojska Polskiego, od 1996 w stopniu generała brygady. 

12 maja 1998 r. Abp. Sawa został wybrany Metropolitą Warszawskim i całej Polski. Intronizacja na tron  Metropolitów odbyła się 31 maja 1998 r. w warszawskiej katedrze św. Marii Magdaleny.

(wrotapodlasia.pl, mł)


Inne najcześciej czytane...


Wiadomości regionalne


pokaż cały dział »

Najciekawsze


pokaż cały dział »

Wiadomości


pokaż cały dział »

Gospodarka


pokaż cały dział »

Motoryzacja


pokaż cały dział »

Rozrywka


pokaż cały dział »

Sport


pokaż cały dział »

Zdrowie


pokaż cały dział »

Turystyka


pokaż cały dział »

Kulinaria


pokaż cały dział »

Moda i uroda


pokaż cały dział »

Praca i szkolenia


pokaż cały dział »

Imprezy jard


pokaż cały dział »

Jaga


pokaż cały dział »

Konkursy


pokaż cały dział »

Tele jard


pokaż cały dział »

Jard 24


pokaż cały dział »


» Komunikacja miejska » PKP » PKS

» Napisz do nas

*

Copyright © 2014-2015 www.jard.pl

*stat4u

projekt ikon: icons8.comDo poprawnego wyświetlania strony masz za starą wersję przeglądarki internetowej!


Zainstaluj najnowszą wersję


Mozilla Firefox 3.6+ Google Chrome 7+ Opera 10.6+ Apple Safari 5.0.2+ Microsoft Internet Explorer 9+