www.bialystok.jard.plBIALYSTOK.JARD.PL


Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
Do NOWEGO ROKU z JARDem zostało:
GALERIE ZDJĘĆ
Motoryzacja


11:18:19 06-04-2018r.


Osoby niepełnosprawne będą zwolnione z opłat za część egzaminu na prawo jazdy


Tylko egzamin praktyczny może być bezpłatny, jeśli zdaje go osoba niepełnosprawna. Warunek jest jeden. Musi na egzamin stawić się wraz z pojazdem dostosowanym do posiadanej niepełnosprawności. Takie przepisy niebawem wejdą w życie. Nowelizację ustawy podpisał jeszcze w marcu prezydent Andrzej Duda. Bo dotychczasowe rozwiązania prawne Trybunał Konstytucyjny uznał za niekonstytucyjne.


źródło: pixabay.com

źródło: pixabay.com


Osoby z niepełnosprawnościami miały do tej pory duże kłopoty podczas zdawania egzaminów na prawo jazdy. O ile jeszcze część teoretyczną dało się jakoś przejść, o tyle część praktyczną już niekoniecznie. Niektóre ośrodki egzaminacyjne nie posiadały pojazdów przystosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych i trzeba je było wypożyczać. Koszt takiego wypożyczenia waha się od 80 do nawet 250 złotych. I nie pomagały tu obowiązujące do niedawna możliwości zwolnienia w wysokości 50 proc. z opłat za egzaminy.

Trybunał Konstytucyjny jeszcze w 2016 roku uznał, że przepisy odnoszące się do pojazdów służących osobom niepełnosprawnym podczas egzaminu na prawo jazdy są niezgodne z konstytucją. Stwierdził ponadto, że rodzaj wsparcia dla tej grupy przyszłych kierowców jest dalece niewystarczający. Zgodnie z przepisami, które TK uznał za niekonstytucyjne, wobec osoby niepełnosprawnej nie stosuje się wymogu zdawania egzaminu autem będącym w dyspozycji wojewódzkiego ośrodka ruchu drogowego. Trybunał przyznał, że zaskarżone przepisy powodują, iż dla osoby z niepełnosprawnością powstaje niewątpliwie sytuacja faktyczna zmuszająca ją do dostarczenia lub wskazania pojazdu egzaminacyjnego.

Podjęto więc prace nad zmianą przepisów w tym zakresie, które dopiero niedawno dobiegły końca. I już niebawem będzie możliwe zdawanie egzaminu praktycznego przez osoby niepełnosprawne zupełnie bezpłatnie. Warunkiem, który należy bezwzględnie spełnić w przypadku całkowitego zwolnienia z opłat za część egzaminu na prawo jazdy, jest stawienie się osoby niepełnosprawnej na egzamin z własnym pojazdem. Musi być on także dostosowany do niepełnosprawności przyszłego kierowcy.

W Polsce, w ciągu ostatnich sześciu lat, egzamin na prawo jazdy zdawało około 400 niepełnosprawnych osób rocznie. Być może po zmianie przepisów przybędzie niepełnosprawnych chcących posiadać prawo jazdy.

(ddb24.pl, mł)

 


Inne najcześciej czytane......wkrótce...


Motoryzacja


pokaż cały dział »

Wiadomości regionalne


pokaż cały dział »

Najciekawsze


pokaż cały dział »

Wiadomości


pokaż cały dział »

Gospodarka


pokaż cały dział »

Rozrywka


pokaż cały dział »

Sport


pokaż cały dział »

Zdrowie


pokaż cały dział »

Turystyka


pokaż cały dział »

Kulinaria


pokaż cały dział »

Moda i uroda


pokaż cały dział »

Praca i szkolenia


pokaż cały dział »

Imprezy jard


pokaż cały dział »

Jaga


pokaż cały dział »

Konkursy


pokaż cały dział »

Tele jard


pokaż cały dział »

Jard 24


pokaż cały dział »


» Komunikacja miejska » PKP » PKS

» Napisz do nas

*

Copyright © 2014-2015 www.jard.pl

*stat4u

projekt ikon: icons8.comDo poprawnego wyświetlania strony masz za starą wersję przeglądarki internetowej!


Zainstaluj najnowszą wersję


Mozilla Firefox 3.6+ Google Chrome 7+ Opera 10.6+ Apple Safari 5.0.2+ Microsoft Internet Explorer 9+