www.bialystok.jard.plBIALYSTOK.JARD.PL


Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
Do NOWEGO ROKU z JARDem zostało:
GALERIE ZDJĘĆ
Rozrywka

Najciekawsze

Konkursy


12:23:44 22-05-2018r.


Orkiestra OiFP pod batutą Macieja Koczura


Podczas piątkowego koncertu Orkiestrą Opery i Filharmonii Podlaskiej pokieruje Maciej Koczur, zwycięzca VI Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Dyrygentów im. W. Lutosławskiego w Białymstoku w 2016 r. Tuż po werdykcie jury Konkursu powiedział wówczas: „W pracy z orkiestrą najważniejsza jest energia. Chodzi o to, by współtworzyć, a nie narzucać muzyki, próbować inspirować – to jest moja droga. Staram się, byśmy wspólnie wzniecili ogień muzyki. Nie uważam, żeby dyrygent był najważniejszy. Raczej proponuję jakąś drogę i staram się zachęcić, żeby nią podążano.” Batuta Koczura poprowadzi symfoników podlaskich przez niezwykle efektowne utwory Astora Piazzlli i André Waignein w pierwszej części koncertu, w drugiej części – przez V Symfonię Es-dur op. 82 Jeana Sibeliusa. Na saksofonie zagra Łukasz Dyczko.


25 MAJA 2018

SALA KONCERTOWA | UL. PODLEŚNA 2 | godz. 19.00

Astor Piazzolla (1921–1992)

  • „Le Grand Tango” na wiolonczelę (w oprac. na saksofon)

André Waignein (1942–2015)

Rapsodia na saksofon i orkiestrę

  • Moderato
  • Calmato
  • Allegro. Presto

Jean Sibelius (1865–1957)

V Symfonia Es-dur op. 82

  • Tempo molto moderato – Allegro moderato (ma poco a poco stretto) – Vivace molto – Presto – Più presto
  • Andante mosso, quasi allegretto – Poco a poco stretto – Tranquillo – Poco a poco stretto – Ritenuto al tempo I
  • Allegro molto – Misterioso – Un pochettino largamente – Largamente assai – Un pochettino stretto

 

Orkiestra Opery i Filharmonii Podlaskiej

  • Maciej Koczur dyrygent
  • Łukasz Dyczko saksofon

 

MACIEJ KOCZUR

Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie dyrygentury dra hab. P. Przytockiego. Dyplom z wyróżnieniem uzyskał, dyrygując orkiestrą Filharmonii Podkarpackiej im. A. Malawskiego w Rzeszowie. Doktorant w Katedrze Dyrygentury Akademii Muzycznej w Krakowie. Zwycięzca VI Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Dyrygentów im. W. Lutosławskiego w Białymstoku (2016). Laureat „Małego Złotego Berła” Fundacji Kultury Polskiej (2014), którą otrzymał z rąk J. Maksymiuka. Najmłodszy uczestnik IX Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. G. Fitelberga w Katowicach (2013). Dyrygował Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, Polską Orkiestrą Radiową, a także znamienitymi zespołami filharmoników śląskich, opolskich, czy szczecińskich. W sezonie artystycznym 2013/2014 dyrygent – rezydent w Filharmonii Łódzkiej im. A. Rubinsteina. Z ramienia Akademii Muzycznej w Krakowie uczestniczył w projekcie „Ovid’s Metamorphoses Erasmus Intensive Programme” na Akademii Ferenca Liszta w Budapeszcie (2014). Dyrygował prawykonaniami utworów na międzynarodowych festiwalach muzyki współczesnej, takich jak: Warszawska Jesień, Musica Polonica Nova, Sacrum Profanum czy Międzynarodowy Festiwal Kompozytorów Krakowskich. Współzałożyciel i kierownik artystyczny zespołu wokalnego Oktofonia. Dyryguje chórem blaszanym „Precipitevolissimevolmente”, założonym w Krakowie w 2016 r. Wspólnie z kompozytorem P. Peszatem oraz artystą plastykiem G. Martem tworzy grupę Re-Performance Ensemble. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W 2017 r. otrzymał stypendium twórcze miasta Krakowa.

 

ŁUKASZ DYCZKO

Urodzony w 1997 r. w Gorlicach. Ukończył naukę w Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II st. im. K. Szymanowskiego w Katowicach, a obecnie jest studentem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. P. Gusnara. Zwyciężał w wielu konkursach, m.in. Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. M. Fiorindo w Turynie (2013), XI Międzynarodowym Festiwalu Saksofonowym w Przeworsku (2014), X Ogólnopolskim Konkursie Młodych Instrumentalistów im. S. Woytowicz w Jaśle (2015), Europejskim Forum Saksofonowym we Wrocławiu (2016). We wrześniu 2016 r. jako reprezentant Polski wybrany w Konkursie „Młody Muzyk Roku” zwyciężył w Eurowizji dla Młodych Muzyków, organizowanej przez niemiecką telewizję WDR oraz Europejską Unię Nadawców (EBU). Finał tego Konkursu odbył się na placu przed Katedrą w Kolonii i pokazany był za pośrednictwem telewizji w wielu krajach Europy. Jest pierwszym w historii tego wydarzenia zwycięzcą – saksofonistą. Występował jako solista z takimi orkiestrami jak m.in. WDR Sinfonieorchester Köln, Polska Orkiestra Radiowa, Orkiestra Filharmonii Śląskiej, Krakowska Orkiestra Kameralna. Jest stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, programu MKiDN „Młoda Polska”, Fundacji Pro Musica Bona, Fundacji Sapere Auso i Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci. Otrzymał nominację do Paszportów „Polityki” za rok 2016, w kategorii „Muzyka poważna” oraz do nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej (2016), w kategorii „Debiut roku”.

(oifp.eu)

 


Inne najcześciej czytane...


Najciekawsze


pokaż cały dział »

Rozrywka


pokaż cały dział »

Konkursy


pokaż cały dział »

Wiadomości regionalne


pokaż cały dział »

Wiadomości


pokaż cały dział »

Gospodarka


pokaż cały dział »

Motoryzacja


pokaż cały dział »

Sport


pokaż cały dział »

Zdrowie


pokaż cały dział »

Turystyka


pokaż cały dział »

Kulinaria


pokaż cały dział »

Moda i uroda


pokaż cały dział »

Praca i szkolenia


pokaż cały dział »

Imprezy jard


pokaż cały dział »

Jaga


pokaż cały dział »

Tele jard


pokaż cały dział »

Jard 24


pokaż cały dział »


» Komunikacja miejska » PKP » PKS

» Napisz do nas

*

Copyright © 2014-2015 www.jard.pl

*stat4u

projekt ikon: icons8.comDo poprawnego wyświetlania strony masz za starą wersję przeglądarki internetowej!


Zainstaluj najnowszą wersję


Mozilla Firefox 3.6+ Google Chrome 7+ Opera 10.6+ Apple Safari 5.0.2+ Microsoft Internet Explorer 9+