www.bialystok.jard.plBIALYSTOK.JARD.PL


Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
Do NOWEGO ROKU z JARDem zostało:
GALERIE ZDJĘĆ
Motoryzacja


12:26:12 09-03-2018r.


Nocne ograniczenia prędkości


W Polsce w terenie zabudowanym obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km/h. Jednak jest tak tylko w godzinach od 5 do 23.


źródło: pixabay.com

źródło: pixabay.com


Ograniczenia prędkości w Polsce diametralnie różnią się od tych jakie obowiązują w wielu krajach Unii Europejskiej. Warto w ten temat się zagłębić i przypomnieć o obowiązujących ograniczeniach i nietypowych przepisach, o których część kierowców nie pamięta. Pierwsza kwestia dotyczy ograniczenia prędkości w terenie zabudowanym. Zapewne każdy kierowca wie, że wynosi ono 50 km/h. Jest to prawda, ale tylko połowiczna. W naszym kraju w terenei zabudowanym możemy jeździć 50 km/h w godzinach od 5 do 23. Jeżeli jednak podróżujemy nocą czyli w godzinach od 23 do 5 dopuszczalna prędkość w terenie zabudowanym wynosi 60 km/h. Jest to uwarunkowane tym, że nocą ruch na ulicach miast jest znacznie większy, a więc kierowcy mogą sobie pozwolić na nieco szybszą jazdę.

Polska na tle innych krajów Unii Europejskiej wyróżnia się także dopuszczalnymi prędkościami na autostradach i drogach ekspresowych. W naszym kraju te prędkości są wyższe i wynoszą odpowiednio 140 km/h na autostradach (w większości krajów jest to 130 km/h) oraz 120 km/h na drogach ekspresowych dwujezdniowych (w większości krajów jest to 110 km/h). Warto również pamiętać o tym, że na drogach krajowych dwujezdniowych nieposiadających statusu drogi ekspresowej dopuszczalna prędkość poza terenem zabudowanym wynosi 100 km/h. Taką sytuację mamy na przykład na trasie wylotowej z Białegostoku w kierunku Augustowa.

Kwestia, którą warto poruszyć przy okazji tego artykułu to także uregulowania prawne związane z używaniem świateł przeciwmgielnych. Jeżeli chodzi o tylne światło przeciwmgłowe to sprawa jest prosta. Tutaj ustawodawca jasno określił, że oświetlenia tego typu możemy używać w warunkach ograniczonej widzialności, jeżeli widzialność nie przekracza 50 m. W przypadku przednich świateł przeciwmgielnych ustawodawca dopuszcza ich użycie w przypadku ograniczonej przejrzystości powietrza. Może to być mgła, ale także opady śniegu lub intensywne opady deszczu. Mało kto wie, ale świateł tych możemy używać także w warunkach naturalnej przejrzystości powietrza. Jest to dozwolone na krętych górskich drogach oznaczonych specjalnym znakiem.

(mł)


Inne najcześciej czytane...


Motoryzacja


pokaż cały dział »

Wiadomości regionalne


pokaż cały dział »

Najciekawsze


pokaż cały dział »

Wiadomości


pokaż cały dział »

Gospodarka


pokaż cały dział »

Rozrywka


pokaż cały dział »

Sport


pokaż cały dział »

Zdrowie


pokaż cały dział »

Turystyka


pokaż cały dział »

Kulinaria


pokaż cały dział »

Moda i uroda


pokaż cały dział »

Praca i szkolenia


pokaż cały dział »

Imprezy jard


pokaż cały dział »

Jaga


pokaż cały dział »

Konkursy


pokaż cały dział »

Tele jard


pokaż cały dział »

Jard 24


pokaż cały dział »


» Komunikacja miejska » PKP » PKS

» Napisz do nas

*

Copyright © 2014-2015 www.jard.pl

*stat4u

projekt ikon: icons8.comDo poprawnego wyświetlania strony masz za starą wersję przeglądarki internetowej!


Zainstaluj najnowszą wersję


Mozilla Firefox 3.6+ Google Chrome 7+ Opera 10.6+ Apple Safari 5.0.2+ Microsoft Internet Explorer 9+