www.bialystok.jard.plBIALYSTOK.JARD.PL


Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
Do NOWEGO ROKU z JARDem zostało:
GALERIE ZDJĘĆ
Wiadomości


17:22:23 22-02-2018r.


Lokum z Mieszkanie Plus – chętnych nie brakuje


Na budowane w Jarocinie 366 mieszkań w ramach programu Mieszkanie Plus było ponad 850 chętnych. Byli wśród nich mieszkańcy innych województw, a nawet Polacy mieszkający w Anglii.


zdjęcie ilustracyjne: pixabay.com

zdjęcie ilustracyjne: pixabay.com


Czynsz w mieszkaniach budowanych w ramach programu Mieszkanie+ w Jarocinie będzie wynosił 11-12 zł za mkw. Czyli za lokal 55-metrowy będzie to najwyżej 660 zł.

„Wnioski składają osoby czy rodziny spoza terenu naszej gminy, z innych powiatów czy nawet województw. Wśród złożonych wniosków są również osoby obecnie przebywające w Anglii z zamiarem powrotu do kraju” – mówi Jerzy Wolski, prezes Jarocińskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. 

Media podawały, że miesięczny koszt wynajmu 55 m. kw. lokalu w ramach programu Mieszkanie Plus w Jarocinie może wynieść nawet 1,3 tys. zł i na takie koszty na pewno chętni na wynajem mieszkań czynszowych nie będą mogli sobie pozwolić. 

Jak wyjaśnia w rozmowie z Serwisem Samorządowym PAP Jerzy Wolski, prezes TBS w Jarocinie, „czynsz miesięczny przy maksymalnej stawce 12,- zł/m2 i powierzchni 55m2 wynosi 660 zł”. „Stawka czynszu nigdy nie obejmuje kosztów zużycia mediów. W naszych rozwiązaniach konstrukcyjnych najemca będzie podpisywał umowy na dostawę mediów (woda, ścieki, gaz) bezpośrednio z dostawcami, a ich rozliczenia będą się odbywały na podstawie wskazań urządzeń pomiarowych. Ogrzewanie w tych mieszkaniach jest gazowe. JTBS będzie pobierało tylko czynsz” – podkreśla Wolski. 

Serwis Samorządowy PAP: - Media podawały, że 1,3 tys. zł ma kosztować wynajem 55 m .kw. lokalu w ramach Mieszkania plus w Jarocinie wraz z opłatami (także z ogrzewaniem). Mieszkańców będzie stać na takie opłaty? 

Jerzy Wolski, prezes Jarocińskiego TBS: - Stawki czynszowe w Jarocinie dotyczące budowy mieszkań w ramach rządowego programu Mieszkanie plus wynoszą 11,- zł/m2 i 12,- zł/m2 w zależności od lokalizacji (na terenie miasta Jarocin 12,-zł/m2 i poza terenem miasta 11,-zł/m2 ). Budujemy mieszkania o powierzchni 35m2 i 55m2. Łatwo więc wyliczyć czynsz miesięczny, który przy maksymalnej stawce 12,- zł/m2 i powierzchni 55m2 wynosi 660 zł. 

Stawka czynszu nigdy nie obejmuje kosztów zużycia mediów. W naszych rozwiązaniach konstrukcyjnych najemca będzie podpisywał umowy na dostawę mediów (woda, ścieki, gaz) bezpośrednio z dostawcami, a ich rozliczenia będą się odbywały na podstawie wskazań urządzeń pomiarowych. Ogrzewanie w tych mieszkaniach jest gazowe. JTBS będzie pobierało tylko czynsz. 

- Od czego zależą takie – dosyć drogie – zdaniem niektórych ekspertów - opłaty za wynajem w Programie Mieszkanie Plus w państwa gminie? 

- Jak wskazałem wyżej stawki czynszowe są na przyzwoitym poziomie i nie przypuszczam, by w innej lokalizacji, gdzie budowane są mieszkania w ramach rządowego programu taki poziom stawek był osiągalny. Ponadto pragnę wyjaśnić, że my nie budujemy mieszkań socjalnych lecz mieszkania czynszowe w wysokim standardzie wykończone pod “tzw. klucz”. 

- Niektórzy eksperci rynku mieszkaniowego zwracali uwagę, że generalnie mała liczba inwestorów buduje mieszkania lub domy na sprzedaż w Jarocinie. Z czego to wynika? 

- Myślę, że tzw. eksperci rynku mieszkaniowego nie mają dobrego rozpoznania rynku mieszkaniowego na terenie Jarocina. W naszym mieście jest sporo inwestorów, którzy budują mieszkania, jednakże głównie przeznaczone są na sprzedaż. Tylko JTBS buduje mieszkania czynszowe. 

- Czy program Mieszkanie Plus na wynajem to jest dobre rozwiązanie dla mieszkańców? Czy przy takiej cenie za wynajem jest ono atrakcyjne dla mieszkańców? 

- Mieszkania czynszowe budowane w Jarocinie przeznaczone są głównie dla rodzin z dziećmi w wieku od 0 do 15 lat i dochodach miesięcznych nie mniejszych niż 3 000 zł (dochód na cala rodzinę w tym wliczamy 500+, alimenty i zasiłki rodzinne). Kryteria bardzo atrakcyjne, bo wystarczy że jeden członek rodziny pracuje i ma umowę o prace i rodzina otrzymuje pomoc z opieki społecznej, jak np. 500+ i spełnia warunki do tego, aby takie mieszkanie otrzymać. 

Jeżeli chodzi o wysokość czynszu na poziomie 660 zł/miesiąc w porównaniu do czynszu 1200 zł/miesiąc, jaki proponuje w Jarocinie rynek prywatny, to nasza propozycja wydaje się być bardzo atrakcyjna, co potwierdza ilość złożonych wniosków: ponad 850 w porównaniu do liczby 366 mieszkań, które w roku 2018 zostaną oddane do użytkowania. Wnioski nadal wpływają i nie tylko z gminy Jarocin. Wnioski składają osoby czy rodziny spoza terenu naszej gminy, z innych powiatów czy nawet województw. Wśród złożonych wniosków są również osoby obecnie przebywające w Anglii z zamiarem powrotu do kraju. 

- Kiedy pierwsze mieszkania czynszowe zostaną oddane do użytku? 

- Pierwsze mieszkania zostaną oddane w drugiej połowie kwietnia tego roku w liczbie 96 mieszkań, kolejne w połowie maja br. – 120 mieszkań, pod koniec czerwca - 42 mieszkania i do końca grudnia tego roku - 108 mieszkań. Łącznie w roku 2018 wybudujemy 366 mieszkań. 

Dziękuję za rozmowę. 

Anna Mikołajczyk-Kłębek
kurier.pap.pl
 


Inne najcześciej czytane...


Wiadomości


pokaż cały dział »

Wiadomości regionalne


pokaż cały dział »

Najciekawsze


pokaż cały dział »

Gospodarka


pokaż cały dział »

Motoryzacja


pokaż cały dział »

Rozrywka


pokaż cały dział »

Sport


pokaż cały dział »

Zdrowie


pokaż cały dział »

Turystyka


pokaż cały dział »

Kulinaria


pokaż cały dział »

Moda i uroda


pokaż cały dział »

Praca i szkolenia


pokaż cały dział »

Imprezy jard


pokaż cały dział »

Jaga


pokaż cały dział »

Konkursy


pokaż cały dział »

Tele jard


pokaż cały dział »

Jard 24


pokaż cały dział »


» Komunikacja miejska » PKP » PKS

» Napisz do nas

*

Copyright © 2014-2015 www.jard.pl

*stat4u

projekt ikon: icons8.comDo poprawnego wyświetlania strony masz za starą wersję przeglądarki internetowej!


Zainstaluj najnowszą wersję


Mozilla Firefox 3.6+ Google Chrome 7+ Opera 10.6+ Apple Safari 5.0.2+ Microsoft Internet Explorer 9+