www.bialystok.jard.plBIALYSTOK.JARD.PL


Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
Do NOWEGO ROKU z JARDem zostało:
GALERIE ZDJĘĆ
Turystyka


15:13:11 12-05-2017r.


Leśnicy w Nadleśnictwie Białowieża policzyli korniki. Jest ich 6,5 miliona!


Początek wiosennej rójki kornika drukarza przypada na przełom kwietnia i maja i jest uzależniony od przebiegu pogody, przede wszystkim temperatury. Owad ten roi się, gdy temperatura podłoża osiągnie 14 °C. W tym roku kwiecień i początek maja był chłodny i deszczowy, z częstymi przymrozkami. 5-7 maja temperatura gwałtownie wzrosła – w ciągu dnia osiągała nawet 25 °C.


źródło: pixabay.com

źródło: pixabay.com


W ciągu tych 3 dni, do 170 szt. pułapek feromonowych, które leśnicy jeszcze w kwietniu ustawili na terenie Nadleśnictwa Białowieża, odłowiono 164 litry korników. W 164 litrach mieści się ponad 6,5 miliona tych owadów. To tyle, ilu mieszkańców ma na przykład Toronto, największe miasto Kanady.

W ciągu całego 2015 roku odłowiono do pułapek 155 litrów korników, zaś w roku 2016 - 205 litrów. Ilość odłowiona w tym roku, tylko przez 3 dni, świadczy o dużym potencjale rozwojowym kornika drukarza. Leśników z Puszczy Białowieskiej zobowiązuje to, do wzmożonej obserwacji kornika i szybkiego usuwania drzew świeżo zasiedlonych przez korniki.

Pułapki feromonowe pełnią ważną rolę w monitorowaniu rozwoju rójki kornika drukarza. Ilość odłowionych korników wskazuje na skalę i dynamikę jego gradacji w Puszczy Białowieskiej. Pułapki feromonowe wykorzystują zainstalowaną w nich nasączoną zapachem płytkę (feromon) do zwabiania lub odstraszania owadów. Poprzez odłowienie korników w pułapki feromonowe nie można jednak zapobiec gradacji. Odłowione w nich osobniki, to znikoma ilość w porównaniu z liczbą korników, które zimują w ściółce i pod korą drzew.

Na stronach internetowych Nadleśnictwa Białowieża www.bialowieza.bialystok.lasy.gov.pl lub na stronie RDLP w Białymstoku: www.bialystok.lasy.gov.pl można obejrzeć kilkunastosekundowy film z obserwacji chmary korników wokół pułapek feromonowych. Uwagę zwraca charakterystyczny dźwięk wydawany przez tysiące owadów.

Źródło: Jarosław Krawczyk rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych/wrotapodlasia.pl


Inne najcześciej czytane...


Turystyka


pokaż cały dział »

Wiadomości regionalne


pokaż cały dział »

Najciekawsze


pokaż cały dział »

Wiadomości


pokaż cały dział »

Gospodarka


pokaż cały dział »

Motoryzacja


pokaż cały dział »

Rozrywka


pokaż cały dział »

Sport


pokaż cały dział »

Zdrowie


pokaż cały dział »

Kulinaria


pokaż cały dział »

Moda i uroda


pokaż cały dział »

Praca i szkolenia


pokaż cały dział »

Imprezy jard


pokaż cały dział »

Jaga


pokaż cały dział »

Konkursy


pokaż cały dział »

Tele jard


pokaż cały dział »

Jard 24


pokaż cały dział »


» Komunikacja miejska » PKP » PKS

» Napisz do nas

*

Copyright © 2014-2015 www.jard.pl

*stat4u

projekt ikon: icons8.comDo poprawnego wyświetlania strony masz za starą wersję przeglądarki internetowej!


Zainstaluj najnowszą wersję


Mozilla Firefox 3.6+ Google Chrome 7+ Opera 10.6+ Apple Safari 5.0.2+ Microsoft Internet Explorer 9+