www.bialystok.jard.plBIALYSTOK.JARD.PL


Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
Do NOWEGO ROKU z JARDem zostało:
GALERIE ZDJĘĆ
Rozrywka

Najciekawsze


06:38:14 29-11-2017r.


"Kwartet dla czterech aktorów" na scenie kameralnej OiFP


Opera i Filharmonia Podlaska oraz Marek Tyszkiewicz – reżyser zapraszają w najbliższy weekend na „Kwartet dla czterech aktorów” Bogusława Schaeffera.


– Wiedziałem, że przy „Kwartecie dla czterech” aktorów zderzę się z dziełem o skomplikowanej strukturze teatralno-muzycznej – mówi Marek Tyszkiewicz, reżyser. – Ale Bogusław Schaeffer ma ogromne poczucie humoru i napisał znakomitą komedię, w której czterech panów dyskutuje na poważne tematy: o teorii muzyki, o postawach życiowych, artystycznych, społecznych, znakomicie autoironicznie żartujących na swój temat. Specjalnie nie używam wyrażenia „wygłupiają się”, bo to nie kabaret, ale jest zabawnie, komediowo, jest dużo interakcji z publicznością. By nie wystraszyć widzów zastrzegam, że nie będą musieli wychodzić na scenę, bo to aktorzy przyjdą do nich i będą się bawić razem z nimi. Kwartet dla czterech aktorów to przede wszystkim zabawa, komedia. To historia czterech poważnych artystów, którzy stawiają siebie w bardzo niepoważnych sytuacjach. Nie boją się tego, a ze swoimi kłopotami zwracają się do publiczności. Efekt jest, moim zdaniem, zaskakująco zabawny. Widz ma okazję podejrzeć artystyczną kuchnię przez pryzmat prozaicznych problemów, które – jak „goły na masce” – mogą mieć ogromny wpływ na artystyczną jakość tworzonego dzieła.

Pracujemy w sześcioosobowym składzie. Aktorzy Opery i Filharmonii Podlaskiej: Maciej Nerkowski i Bartłomiej Łochnicki oraz gościnnie Tomasz Bacajewski z Teatru Muzycznego w Gdyni, a także aktorzy z różnych środowisk i teatrów: Marcin Gaweł – reżyser i aktor prosto z Warszawy, Miłosz Pietruski – białostockiej i supraskiej publiczności znany z działań niekonwencjonalnych i funkcjonujący w teatrze alternatywnym oraz Daniel Lasecki – młody, zaczynający karierę aktor, świeżo po szkole teatralnej. Każdy o innym temperamencie, każdy z innym doświadczeniem artystycznym, zupełnie innym emploi, a jednak na potrzeby” Kwartetu” tworzący spójny zespół.

Bogusław Schaeffer należy do pionierów polskiej awangardy muzycznej po 1956 r., jest m.in. twórcą pierwszego polskiego utworu dodekafonicznego. Jest autorem kilkuset utworów muzycznych, kilkudziesięciu sztuk teatralnych, wielu prac plastycznych oraz pionierskich w kraju publikacji (w tym leksykonów) popularyzujących problematykę nowej muzyki.

Wśród dzieł scenicznych z zakresu teatru instrumentalnego szczególne miejsce zajmuje „Kwartet dla czterech aktorów”, napisany w 1966 r. Prezentuje on perypetie artystów muzyków poszukujących formy, która zadowoliłaby wszystkich. Dwoją się i troją, by stopić się w jedno ciało muzyczne.

– Tajemnica tego dramatu tkwi już w tytule: kwartet pisze się dla muzyków, ten zaś napisany jest dla czterech aktorów – mówi Miłosz Pietruski, aktor. – Chcielibyśmy, żeby tę zagadkę każdy z widzów rozwikłał sam. 

(oifp.eu)


Inne najcześciej czytane...


Najciekawsze


pokaż cały dział »

Rozrywka


pokaż cały dział »

Wiadomości regionalne


pokaż cały dział »

Wiadomości


pokaż cały dział »

Gospodarka


pokaż cały dział »

Motoryzacja


pokaż cały dział »

Sport


pokaż cały dział »

Zdrowie


pokaż cały dział »

Turystyka


pokaż cały dział »

Kulinaria


pokaż cały dział »

Moda i uroda


pokaż cały dział »

Praca i szkolenia


pokaż cały dział »

Imprezy jard


pokaż cały dział »

Jaga


pokaż cały dział »

Konkursy


pokaż cały dział »

Tele jard


pokaż cały dział »

Jard 24


pokaż cały dział »


» Komunikacja miejska » PKP » PKS

» Napisz do nas

*

Copyright © 2014-2015 www.jard.pl

*stat4u

projekt ikon: icons8.comDo poprawnego wyświetlania strony masz za starą wersję przeglądarki internetowej!


Zainstaluj najnowszą wersję


Mozilla Firefox 3.6+ Google Chrome 7+ Opera 10.6+ Apple Safari 5.0.2+ Microsoft Internet Explorer 9+