www.bialystok.jard.plBIALYSTOK.JARD.PL


Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
Do NOWEGO ROKU z JARDem zostało:
GALERIE ZDJĘĆ
Wiadomości regionalne


18:47:55 08-06-2018r.


Kulminacja obchodów 50-lecia środowiska filologicznego na UwB


W najbliższą sobotę (9 czerwca 2018 r.) w auli Wydziału Filologicznego Uniwersytetu w Białymstoku odbędzie się uroczystość wieńcząca obchody jubileuszu białostockiego środowiska filologicznego. W tym roku świętuje ono bowiem swoje 50-lecie. Spotkanie rozpocznie się o godz. 11.00, wezmą w nim udział obecni i byli pracownicy wydziału, studenci i absolwenci oraz zaproszeni goście.


wrotapodlasia.pl

wrotapodlasia.pl


Jubileuszowa uroczystość rozpocznie się od przypomnienia najważniejszych faktów z historii białostockiej uniwersyteckiej humanistyki. Będą też wspomnienia – w tym filmowe. O 13.45 rozpocznie się spotkanie z doktorami honoris causa UwB - prof. sen. Haliną Krukowską i prof. Aliną Kowalczykową. Goście wysłuchają też koncertu zespołu Kwartet Dworski.

 

Z okazji jubileuszu filolodzy przygotowali specjalne wydawnictwo - „Białostockie Środowisko Filologiczne 1968 ‒ 2018. Historia w 45 rozmowach”. Zawiera zapis rozmów przeprowadzonych przez Dominika Sołowieja - dziennikarza, absolwenta polonistyki na UwB - z osobami związanymi z białostocką humanistyką. Jak piszą we wstępie autorzy, chcieli „oddać głos tym, którzy tworzyli, współtworzyli świat białostockich polonistów, rusycystów, anglistów, romanistów, białorutenistów”. W tomie są też rozmowy z historykami, socjologami czy filozofami, gdyż - co również podkreślili twórcy książki – w roku 1968 powstał w Białymstoku zalążek szerszego, humanistycznego środowiska. W gronie rozmówców znaleźli się zarówno pierwsi studenci WSN (np. dr Bożena Chodźko, Jan Jerzy Milewski), jak i naukowcy zawodowo związani z Białymstokiem od końca lat 60. (m.in. prof. Andrzej Makowiecki, prof. sen. UwB Halina Krukowska, prof. Jan Czykwin). Swoimi wspomnieniami podzielili się także m.in. ks. Abp. senior Edward Ozorowski (w latach 1999-2012 kierował Międzywydziałową Katedrą Teologii Katolickiej na UwB) czy Jan Leończuk (absolwent, a potem wykładowca w Filii UW w Białymstoku, wieloletni dyrektor Książnicy Podlaskiej). Promocja książki jubileuszowej rozpocznie się o godz. 14.15, a poprowadzą ją dr hab. Marek Kochanowski i Dominik Sołowiej.

Początki Wydziału Filologicznego wiążą są z rozwojem I i II Seminarium Nauczycielskiego w Białymstoku. I Seminarium Nauczycielskie działało przy ul. Mickiewicza i odpowiadało za kształcenie nauczycieli przedmiotów ścisłych, II Seminarium Nauczycielskie mieszczące się przy ul. Świerkowej 20 (od kwietnia 1959 roku) miało kształcić humanistów. Seminaria te były podwaliną Wyższej Szkoły Nauczycielskiej powołanej w 1968 roku i działającej w ramach Filii Uniwersytetu Warszawskiego. WSE była trzyletnim studium zawodowym, początkowo

podzielonym na 3 wydziały: humanistyczny, matematyczno-przyrodniczy, nauczania początkowego. W sierpniu 1968 roku włączono do niego również Zawodowe Studium Administracji (ZSA). Ważnym momentem w historii całej uczelni, także humanistyki, był rok akademicki 1972/1973, kiedy WSN z instytucji zawodowej przekształcono w uczelnię uniwersytecką z prawem nadawania tytułu magistra. W Filii UW w Białymstoku utworzono trzy wydziały: humanistyczny, matematyczno-przyrodniczy i administracyjno-ekonomiczny. W roku 1999 w wyniku podziału Wydziału Humanistycznego (wówczas już samodzielnego Uniwersytetu w Białymstoku) powstały 2 odrębne jednostki: Wydział Historyczno-Socjologiczny i Wydział Filologiczny.

 

Dziś Wydział Filologiczny UwB zatrudnia łącznie 154 osoby – 26 pracowników administracyjnych i 128 nauczycieli akademickich, wśród których 41 to samodzielni pracownicy naukowi (doktorzy habilitowani oraz profesorowie tytularni). Na filologii polskiej, kulturoznawstwie i kilkunastu specjalnościach filologii obcych kształci się tu blisko 1200 żaków. Jednostka prowadzi też studia doktoranckie w zakresie językoznawstwa i literaturoznawstwa, na których studiuje prawie 70 osób.

(wrotapodlasia.pl, mł)


Inne najcześciej czytane...


Wiadomości regionalne


pokaż cały dział »

Najciekawsze


pokaż cały dział »

Wiadomości


pokaż cały dział »

Gospodarka


pokaż cały dział »

Motoryzacja


pokaż cały dział »

Rozrywka


pokaż cały dział »

Sport


pokaż cały dział »

Zdrowie


pokaż cały dział »

Turystyka


pokaż cały dział »

Kulinaria


pokaż cały dział »

Moda i uroda


pokaż cały dział »

Praca i szkolenia


pokaż cały dział »

Imprezy jard


pokaż cały dział »

Jaga


pokaż cały dział »

Konkursy


pokaż cały dział »

Tele jard


pokaż cały dział »

Jard 24


pokaż cały dział »


» Komunikacja miejska » PKP » PKS

» Napisz do nas

*

Copyright © 2014-2015 www.jard.pl

*stat4u

projekt ikon: icons8.comDo poprawnego wyświetlania strony masz za starą wersję przeglądarki internetowej!


Zainstaluj najnowszą wersję


Mozilla Firefox 3.6+ Google Chrome 7+ Opera 10.6+ Apple Safari 5.0.2+ Microsoft Internet Explorer 9+