www.bialystok.jard.plBIALYSTOK.JARD.PL


Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
Do NOWEGO ROKU z JARDem zostało:
GALERIE ZDJĘĆ
Motoryzacja


17:01:28 04-06-2018r.


Kierowcy z niepokojem patrzą na galopujące ceny. Czy jest szansa na ich zatrzymanie?


Średnia cena oleju napędowego przekroczyła już psychologiczną barierę 5 zł/l, a tankujący benzynę z takim poziomem cenowym spotykają się od ponad tygodnia. Zdaniem analityków e-petrol.pl ruch zwyżkowy na tym się nie kończy. Twierdzą oni, że w okresie mocnych zwyżek cen marże operatorów stacji paliw nie były specjalnie wysokie. Z tego powodu w najbliższym czasie bardzo prawdopodobne będzie dalsze podnoszenie cen na stacjach, aby mogły one nadążyć za dynamiką na rynku hurtowym. Co oznacza to dla kierowców? - Niestety: kolejne podwyżkowe tygodnie i wyższe rachunki za tankowanie - uważają Jakub Bogucki i Grzegorz Maziak.


źródło: pixabay.com

źródło: pixabay.com


Jak podaje Biuro Maklerskie Reflex, zajmujące się monitorowaniem rynku paliw, średnia detaliczna cena benzyny Pb95 w Polsce wzrosła w skali tygodnia o 7 gr do 5,14 zł/l. Z kolei o 8 gr więcej, czyli 5,10 zł/l płacimy obecnie olej napędowy. Najmniej drożał w zeszłym tygodniu autogaz, którego średnia detaliczna cena w kraju wzrosła o 2 gr - do poziomu 2,19 zł/l.

- Roczna skala podwyżek cen jest już jednak spora. Obecnie za benzynę i diesla płacimy odpowiednio 63 gr/l oraz 78 gr/l więcej niż dokładnie rok temu - informuje Rafał Zywert z BM Reflex.

Wyjaśnia przy tym, że w minionym tygodniu obserwowaliśmy jeszcze co prawda podwyżki cen hurtowych diesla i benzyn w skali 5 gr/l netto, jednak tempo wzrostu cen wyraźnie wyhamowało. Potencjał do dalszych podwyżek cen paliw na stacjach na poziomie średnim w kraju jest już ograniczony, tym bardziej biorąc pod uwagę zauważalny spadek poziomu marż detalicznych i walkę o klienta. Z tego punktu widzenia jest to dobra informacja, z drugiej jednak strony ceny paliw mogą szybko nie spaść, przynajmniej do czerwcowego spotkania OPEC.

Ocena eksperta BM Reflex może zatem nieco uspokoić kierowców, ale z drugiej strony należy pamiętać o wskazaniu analityków e-petrol.pl, którzy zwrócili uwagę na marże właścicieli stacji paliw. Od zachowania operatorów zatem może teraz w największym stopniu zależeć sytuacja na polskim rynku detalicznym. Ci mogą chcieć się odbić.

Według e-petrol.pl zmiany cen hurtowych w tym tygodniu będą wyraźnie wyższe niż w ubiegłym. Między 28 maja a 3 czerwca ceny benzyny bezołowiowej 98 ulokują się w przedziale 5,40-5,53 zł/l. Dla benzyny 95-oktanowej Jakub Bogucki i Grzegorz Maziak przewidują, że ceny znajdą się w widełkach 5,09-5,21 zł/l. Podwyżki dla oleju napędowego spowodują natomiast, że paliwo to kosztować będzie między 5,05 i 5,17 zł/l. Niestety za paliwami tradycyjnymi podąży także i autogaz, który kosztować może 2,15-2,23 zł/l.

(ddb24.pl, mł)


Inne najcześciej czytane...


Motoryzacja


pokaż cały dział »

Wiadomości regionalne


pokaż cały dział »

Najciekawsze


pokaż cały dział »

Wiadomości


pokaż cały dział »

Gospodarka


pokaż cały dział »

Rozrywka


pokaż cały dział »

Sport


pokaż cały dział »

Zdrowie


pokaż cały dział »

Turystyka


pokaż cały dział »

Kulinaria


pokaż cały dział »

Moda i uroda


pokaż cały dział »

Praca i szkolenia


pokaż cały dział »

Imprezy jard


pokaż cały dział »

Jaga


pokaż cały dział »

Konkursy


pokaż cały dział »

Tele jard


pokaż cały dział »

Jard 24


pokaż cały dział »


» Komunikacja miejska » PKP » PKS

» Napisz do nas

*

Copyright © 2014-2015 www.jard.pl

*stat4u

projekt ikon: icons8.comDo poprawnego wyświetlania strony masz za starą wersję przeglądarki internetowej!


Zainstaluj najnowszą wersję


Mozilla Firefox 3.6+ Google Chrome 7+ Opera 10.6+ Apple Safari 5.0.2+ Microsoft Internet Explorer 9+