www.bialystok.jard.plBIALYSTOK.JARD.PL


Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
Do NOWEGO ROKU z JARDem zostało:
GALERIE ZDJĘĆ
Motoryzacja


16:33:00 09-02-2018r.


Jakie prawo jazdy wybrać?


Prawo jazdy to marzenie niejednego młodego człowieka. Daje nam możliwość swobodnego przemieszczania się oraz umożliwia realizację pasji jeżeli ktoś na przykład kocha motoryzację. W polskim prawie prawo jazdy podstawowych kategorii można uzyskać po skończeniu 18 lat. Wiele osób zadaje sobie wtedy pytanie. Jakie prawo jazdy wybrać?


źródło: pixabay.com

źródło: pixabay.com


Przyszły kierowca ma do wyboru kilka kategorii jednak te najbardziej popularne to kategorie A i B. Jednak bez względu na to jaką kategorię wybierzemy najpierw musimy spełnić szereg wymogów prawnych i formalnych, aby zostać dopuszczonym do egzaminu. Przede wszystkim należy przejść odpowiednie badania lekarskie podczas których lekarz oceni nasze predyspozycje zdrowotne do prowadzenia pojazdów mechanicznych. Następnie musimy przejść cały kurs szkoleniowy po czym udać sięna egzamin państwowy i go zdać. Jednak nie tylko osoby pełnoletnie mogą się ubiegać o prawo jazdy. Polski ustawodawca przewidział specjalne kategorie dla osób niepełnoletnich, jednak bardzo często w takim przypadku wymagana jest pisemna zgoda opiekuna prawnego lub rodzica na przystąpienie do egzaminu. Poniżej znajdą państwo opis niektórych kategorii.

Podstawowa kategoria to kategoria AM. Ubiegać się o nią mogą osoby, które ukończyły 14 lat. Uzyskanie takiego prawa jazdy upoważnia do kierowania pojazdami , które maksymalną prędkość poruszania mają ograniczoną do 45 km/h. Mogą to być pojazdy 2, 3 lub 4 kołowe. W przypadku tych ostatnich masa nie może przekroczyć 350 kilogramów i mocy 50 centymetrów sześciennych dla silników spalinowych lub mocy 4 kW dla silników elektrycznych.

Kolejny próg wiekowy to 16 lat. W tym wypadku przyszły kierowca może ubiegać się o kategorie A1 i B1. Tutaj również przyszli kierowcy muszą się liczyć z pewnymi ograniczeniami. W przypadku kategorii A1 moc motocykla nie może przekraczać 11 kw, a w przypadku pojazdów czterokołowych całkowita masa własna nie może być wyższa niż 400 kg podczas przewozu osób lub 550 kg przy przewozie rzeczy. Kolejny próg wiekowy to kategorie A i B. W przypadku kategorii B kierowca może kierować pojazdem o dopuszczalnej masie nie przekraczającej 3,5 tony. Warto również wspomnieć o tym, że posiadając kategorię B możemy jeździć motocyklem o pojemności nie przekraczającej 125 centymetrów sześciennych i mocy nieprzekraczającej 11 kW. Jednak prawo jazdy tej kategorii musimy posiadać przynajmniej trzy lata. W przypadku kategorii A sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Tutaj dostęp do pełnej kategorii prawa jazdy dostaniemy w wieku 24 lat. Jednak jest pewien wyjątek. Jeżeli kategorię A2 posiadamy już od dwóch lat to wtedy możemy ubiegać się o pełną kategorię w wieku 18 lat. 

(mł)


Inne najcześciej czytane...


Motoryzacja


pokaż cały dział »

Wiadomości regionalne


pokaż cały dział »

Najciekawsze


pokaż cały dział »

Wiadomości


pokaż cały dział »

Gospodarka


pokaż cały dział »

Rozrywka


pokaż cały dział »

Sport


pokaż cały dział »

Zdrowie


pokaż cały dział »

Turystyka


pokaż cały dział »

Kulinaria


pokaż cały dział »

Moda i uroda


pokaż cały dział »

Praca i szkolenia


pokaż cały dział »

Imprezy jard


pokaż cały dział »

Jaga


pokaż cały dział »

Konkursy


pokaż cały dział »

Tele jard


pokaż cały dział »

Jard 24


pokaż cały dział »


» Komunikacja miejska » PKP » PKS

» Napisz do nas

*

Copyright © 2014-2015 www.jard.pl

*stat4u

projekt ikon: icons8.comDo poprawnego wyświetlania strony masz za starą wersję przeglądarki internetowej!


Zainstaluj najnowszą wersję


Mozilla Firefox 3.6+ Google Chrome 7+ Opera 10.6+ Apple Safari 5.0.2+ Microsoft Internet Explorer 9+