www.bialystok.jard.plBIALYSTOK.JARD.PL


Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
Do NOWEGO ROKU z JARDem zostało:
GALERIE ZDJĘĆ
Gospodarka


07:05:36 15-12-2017r.


GUS sprawdził jak się żyje w Polsce. Co czwarta rodzina musi liczyć każdy grosz


GUS przedstawił raport zawierający zestaw wskaźników umożliwiających ocenę istotnych obszarów jakości życia. W diagnozie wyodrębniono dziewięć obszarów tematycznych, wśród nich m.in. bezpieczeństwo ekonomiczne i fizyczne, materialne warunki życia oraz subiektywny dobrobyt.


zdjęcie ilustracyjne: pixabay.com

zdjęcie ilustracyjne: pixabay.com


Jak wynika z raportu, średni dochód rozporządzalny gospodarstw domowych wyniósł w 2016 r. 1893 zł. Przeciętna polska rodzina przeznaczała na utrzymanie mieszkania 19,6 proc. wydatków, a 24,2 proc. wydatków stanowiły zakupy żywności i napojów bezalkoholowych. Brak pieniędzy na żywność zadeklarowało 5,4 proc. respondentów, z kolei 37,9 proc. gospodarstw domowych nie mogło pozwolić sobie na przynajmniej jeden tydzień wakacji raz w roku. Niespełna 9 proc. polskich domów nie zdecydowało się na posiadanie samochodu z przyczyn finansowych. 

Według GUS, zasięg ubóstwa skrajnego wyniósł w ubiegłym roku 4,9 proc., a ubóstwa wielowymiarowego - 3,4 proc. Przeszło 15 proc. gospodarstw domowych zadeklarowało, że wystarcza im pieniędzy na wiele bez specjalnego oszczędzania i mogą pozwolić sobie na luksus. Tymczasem 25,4 proc. ankietowanych wskazało, że bardzo oszczędnie gospodaruje pieniędzmi i nie wystarcza im środków na zaspokojenie podstawowych potrzeb.

GUS sprawdził też poziom bezpieczeństwa ekonomicznego w Polsce. Jak wykazało badanie, prawie 40 proc. gospodarstw domowych nie miało w 2017 r. możliwości pokrycia nieoczekiwanego wydatku o wartości 1,2 tys. zł. Zaległości w opłatach m.in. za gaz, elektryczność, wodę i wywóz śmieci zadeklarowało 4,7 proc. respondentów. Z kolei 91 proc. badanych zadeklarowało, że chodząc samotnie po zmroku w okolicy swojego domu czuje się bezpiecznie. 

W raporcie wskazano również, że 60,7 proc. Polaków ma zaufanie do władz lokalnych. Zaufanie do Sejmu i Senatu zadeklarowało 27,4 proc. badanych, a zaufanie do rządu 31,1 proc. Odsetek osób, które w ciągu czterech tygodni poprzedzających badanie pracowały niezarobkowo w stowarzyszeniach, fundacjach, wspólnotach religijnych, partiach politycznych i organizacji samorządu gospodarczego sięgnął w 2017 r. 8,5 proc. 

Raport GUS pt. „Jakość życia w Polsce" to informacje pozwalające na analizy poszczególnych aspektów jakości życia, które obejmują zarówno obiektywne warunki życia człowieka, jak również odczuwaną przez poszczególne osoby jakość subiektywną. Podstawę przy obliczaniu wskaźników jakości życia stanowią m.in. europejskie badanie dochodów i warunków życia, badanie spójności społecznej i zarobkowej oraz badanie pracy niezarobkowej poza gospodarstwem domowym. Dane zaprezentowane w opracowaniu odnoszą się głównie do lat 2016-2017. 

dap/mp/kurier.pap.pl


Inne najcześciej czytane......wkrótce...


Gospodarka


pokaż cały dział »

Wiadomości regionalne


pokaż cały dział »

Najciekawsze


pokaż cały dział »

Wiadomości


pokaż cały dział »

Motoryzacja


pokaż cały dział »

Rozrywka


pokaż cały dział »

Sport


pokaż cały dział »

Zdrowie


pokaż cały dział »

Turystyka


pokaż cały dział »

Kulinaria


pokaż cały dział »

Moda i uroda


pokaż cały dział »

Praca i szkolenia


pokaż cały dział »

Imprezy jard


pokaż cały dział »

Jaga


pokaż cały dział »

Konkursy


pokaż cały dział »

Tele jard


pokaż cały dział »

Jard 24


pokaż cały dział »


» Komunikacja miejska » PKP » PKS

» Napisz do nas

*

Copyright © 2014-2015 www.jard.pl

*stat4u

projekt ikon: icons8.comDo poprawnego wyświetlania strony masz za starą wersję przeglądarki internetowej!


Zainstaluj najnowszą wersję


Mozilla Firefox 3.6+ Google Chrome 7+ Opera 10.6+ Apple Safari 5.0.2+ Microsoft Internet Explorer 9+