www.bialystok.jard.plBIALYSTOK.JARD.PL


Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
Do NOWEGO ROKU z JARDem zostało:
GALERIE ZDJĘĆ
Gospodarka

Najciekawsze


15:58:00 26-04-2018r.


Gróbarczyk: chcemy coraz większego przetwórstwa ryb w Polsce


Polityka, którą chcemy realizować, to coraz większe przetwórstwo ryb w Polsce - powiedział w Brukseli minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.


zdjęcie ilustracyjne: pixabay.com

zdjęcie ilustracyjne: pixabay.com


Minister przebywa w stolicy Belgii w związku trwającymi do czwartku największymi na świecie targami owoców morza i ryb SeaFood Expo Global, na których polscy przetwórcy promują krajowe produkty.

"Polityka, którą chcemy realizować, jest całkowicie zgodna z koncepcją przetwórców, czyli coraz większe przetwórstwo w Polsce, rozwój produkcji ryb i zwiększanie możliwości eksportowych oraz poszukiwań surowca" - oświadczył Gróbarczyk. 

Jego zdaniem, polska branża przetwórstwa rybnego ma ogromne możliwości do coraz większego zaznaczania swojej obecności na świecie.Jak wynika z szacunków Polskiego Stowarzyszenia Przetwórców Ryb, w 2017 r. podmioty przetwarzające ryby w Polsce wyprodukowały ok. 525 tys. ton produktów o wartości 11 mld zł. Daje to naszemu krajowi czwarte miejsce wśród największych przetwórców rybnych w Europie. 

Sektor w ostatnich latach znacząco rozwinął swój potencjał przede wszystkim dzięki funduszom unijnym.

Jak zauważył Gróbarczyk, przetwórstwo ryb "istnieje w zasadzie w każdym miejscu" na Pomorzu, a firmy przetwórcze znajdują się również w centrum Polski i na południu. "Wykorzystujemy niszę, która pojawiła się na świecie, w Europie. Wypełniamy ją i realizujemy w ten sposób rozwój w ramach rozwoju gospodarczego" - zaznaczył minister.

Mówiąc o polskim stoisku na targach w Brukseli powiedział, że w tym roku jest faktycznie z niego dumny. "Pod polskim szyldem mogą się prezentować krajowi przetwórcy, mogą świadczyć o swojej potędze w przetwórstwie, ale przede wszystkim reklamujemy kraj, który liczy się na arenie międzynarodowej w tej branży" - podkreślił minister.

Jednocześnie zwrócił uwagę, że Polska prowadzi "niezwykle restrykcyjną politykę" w zakresie wykorzystania kwot połowowych i ochrony ekologicznej Bałtyku.

Trwające do czwartku targi Seafood Expo Global w Brukseli to największe na świecie wydarzenie w dziedzinie handlu rybami i owocami morza. Jak szacują organizatorzy, ekspozycję odwiedzi ponad 26 tys. nabywców, dostawców i ekspertów z ponad 140 krajów.

Polska obecność na targach współfinansowana jest z Programu Operacyjnego Ryby i Morze na lata 2014-2020. Jednym z wystawców jest Kołobrzeska Grupa Producentów Ryb, która prezentuje ryby bałtyckie: szprotki, śledzie, dorsze czy flądry. Wśród polskich wystawców są też zakłady mające w swoim asortymencie ryby spoza Bałtyku, które trafiają do Polski z innych akwenów i są tu przetwarzane.

Wspólnie z Kołobrzeską Grupą Producentów Ryb współwystawcami na SeaFood Expo Global są Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz Polskie Stowarzyszenie Przetwórców Ryb.

Źródło informacji: Centrum Prasowe PAP
mp/kurier.pap.pl


Inne najcześciej czytane...


Najciekawsze


pokaż cały dział »

Gospodarka


pokaż cały dział »

Wiadomości regionalne


pokaż cały dział »

Wiadomości


pokaż cały dział »

Motoryzacja


pokaż cały dział »

Rozrywka


pokaż cały dział »

Sport


pokaż cały dział »

Zdrowie


pokaż cały dział »

Turystyka


pokaż cały dział »

Kulinaria


pokaż cały dział »

Moda i uroda


pokaż cały dział »

Praca i szkolenia


pokaż cały dział »

Imprezy jard


pokaż cały dział »

Jaga


pokaż cały dział »

Konkursy


pokaż cały dział »

Tele jard


pokaż cały dział »

Jard 24


pokaż cały dział »


» Komunikacja miejska » PKP » PKS

» Napisz do nas

*

Copyright © 2014-2015 www.jard.pl

*stat4u

projekt ikon: icons8.comDo poprawnego wyświetlania strony masz za starą wersję przeglądarki internetowej!


Zainstaluj najnowszą wersję


Mozilla Firefox 3.6+ Google Chrome 7+ Opera 10.6+ Apple Safari 5.0.2+ Microsoft Internet Explorer 9+