www.bialystok.jard.plBIALYSTOK.JARD.PL


Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
Do NOWEGO ROKU z JARDem zostało:
GALERIE ZDJĘĆ
Wiadomości regionalne

Najciekawsze


15:57:45 07-06-2018r.


Dzień Rodziny w Białymstoku


Środowiskowy Dom Samopomocy w Białymstoku obchodził dziś (7 czerwca) Dzień Rodziny. To placówka, która zapewnia naukę i opiekę osobom z zaburzeniami psychicznymi.


zdjęcie: bialystok.pl

zdjęcie: bialystok.pl


Środowiskowy Dom Samopomocy prowadzony jest przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Białymstoku. Jest dziennym ośrodkiem wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi realizujących proces wspierająco-aktywizujący, wymagających pomocy niezbędnej do życia w środowisku rodzinnym i społecznym. Pomaga zwiększyć zaradność i samodzielność podopiecznych. Dom realizuje specjalistyczne usługi opiekuńcze, dysponuje 52 miejscami.

W czwartek, w ogrodzie przed Środowiskowym Domem Samopomocy, spotkali się zaproszeni goście, podopieczni, ich rodziny, opiekunowie. Spotkanie było okazją do integracji społecznej i rozmów, poszerzenia wiedzy na temat osób z zaburzeniami psychicznymi.

– Praca, którą każdego dnia wspólnie wykonują tu opiekunowie i ich podopieczni, jest nieoceniona. Dzięki niej podopieczni uczą się samodzielności, zaradności, zdobywają wiedzę – powiedział zastępca prezydenta Zbigniew Nikitorowicz.

Środowiskowy Dom Samopomocy realizuje m.in. zadania mające na celu przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu, integrację społeczną i stabilizację zdrowia psychicznego. Zajęcia odbywają się indywidualnie oraz w kilkuosobowych grupach. Podopiecznie zdobywają m.in. umiejętności plastyczne, komputerowe, sportowe, korzystają z treningu kulinarnego.

Miasto Białystok wspiera osoby niepełnosprawne na wiele sposobów. Od kilku lat realizuje program mieszkalnictwa wspieranego i projekt „Asystent rodziny osoby niepełnosprawnej”. Na to drugie przedsięwzięcie od 2012 roku przeznaczono ponad 3,2 mln zł. Z usług asystentów skorzystało ok. 490 białostoczan. Pieniądze przekazywane są także na realizację usług wolontariackich dla osób niepełnosprawnych. W tym roku to wsparcie finansowane wyniosło 80 tys. zł. Dofinansowany jest także program „Trener Pracy” (w 2018 r. – 240 tys. zł).

Miasto finansuje także pomoc psychologiczno-terapeutyczną dla rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym oraz pomoc psychologiczno-pedagogiczną dla uczniów. Programem pomocy psychologiczno-terapeutycznej objęto 136 rodzin. Dzięki temu korzystały one m.in. z konsultacji psychiatrycznych, psychologicznych, spotkań wspierających, psychoterapii. Ponadto uczniowie niepełnosprawni korzystają z zajęć rewalidacyjnych. W roku szkolnym 2017/2018 przyznano łącznie ponad 1,8 tys. godzin takich zajęć.

Kamila Bogacewicz/bialystok.pl


Inne najcześciej czytane...


Wiadomości regionalne


pokaż cały dział »

Najciekawsze


pokaż cały dział »

Wiadomości


pokaż cały dział »

Gospodarka


pokaż cały dział »

Motoryzacja


pokaż cały dział »

Rozrywka


pokaż cały dział »

Sport


pokaż cały dział »

Zdrowie


pokaż cały dział »

Turystyka


pokaż cały dział »

Kulinaria


pokaż cały dział »

Moda i uroda


pokaż cały dział »

Praca i szkolenia


pokaż cały dział »

Imprezy jard


pokaż cały dział »

Jaga


pokaż cały dział »

Konkursy


pokaż cały dział »

Tele jard


pokaż cały dział »

Jard 24


pokaż cały dział »


» Komunikacja miejska » PKP » PKS

» Napisz do nas

*

Copyright © 2014-2015 www.jard.pl

*stat4u

projekt ikon: icons8.comDo poprawnego wyświetlania strony masz za starą wersję przeglądarki internetowej!


Zainstaluj najnowszą wersję


Mozilla Firefox 3.6+ Google Chrome 7+ Opera 10.6+ Apple Safari 5.0.2+ Microsoft Internet Explorer 9+