www.bialystok.jard.plBIALYSTOK.JARD.PL


Strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.
Do NOWEGO ROKU z JARDem zostało:
GALERIE ZDJĘĆ
Wiadomości regionalne


17:46:33 02-12-2017r.


BIAŁYSTOK: 3 grudnia obchodzone jest Święto niepełnosprawnych


Trzeciego grudnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. To święto zostało ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1992 roku, by zwrócić uwagę na prawa i problemy osób z niepełnosprawnościami. Miasto Białystok z tej okazji rozpoczyna kampanię społeczną, która będzie prowadzona m.in. w szkołach.


bialystok.pl

bialystok.pl


Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych to święto, którego celem jest upowszechnianie idei tolerancji, otwartości i szacunku. Miasto Białystok z tej okazji rozpoczyna kampanię społeczną pod hasłem „Nieinni”.To kolejna odsłona zapoczątkowanej w ubiegłym roku inicjatywy „Społeczne. Ważne. Potrzebne”. Wówczas autorzy Krzysztof Kiziewicz i Radovan Lee stworzyli spot „Ostatni skok”, przestrzegający przed brawurą na kąpieliskach. Ci sami twórcy teraz przygotowali film pt. „Nieinni” promujący akcję. Jego bohaterami są: paraolimpijczyk Krzysztof Smorszczewski, studentka i malarka Weronika Maksimowicz, zawodnik jiu-jutsu Jan Kempisty, niewidomy DJ Mateusz Brytczuk, król Skate Plazy Michał Kropiewnicki i Dawid Markiewicz, który uległ dramatycznemu wypadkowi. Poznajemy ich historie, mamy okazję zobaczyć, jak radzą sobie w życiu, jak potrafią być aktywni i czerpać ze świata, ile się da. Autorzy filmu pozwalają widzom wejść w ten świat i przekonać się, że ludzie niepełnosprawni nie czują się inni, mogą żyć aktywnie, rozwijać swoje talenty i pasje. Film można obejrzeć na Facebooku i Youtubie. Wkrótce będzie także prezentowany w białostockich szkołach podczas cyklicznych spotkań pełnomocnika prezydenta Białegostoku ds. osób niepełnosprawnych Adama Kujawy z uczniami.

Miasto ogłosiło również pięć konkursów ofert dotyczących różnych działań na rzecz osób niepełnosprawnych. Chodzi m.in. o usługi asystenta osoby niepełnosprawnej, rehabilitację kobiet dotkniętych nowotworem piersi, prowadzenie grup terapeutycznych oraz placówek i ośrodków zapewniających rehabilitację, pobyt dzienny. Konkursy obejmują też program „Trener pracy”, a także prowadzenie środowiskowego domu samopomocy dla 45 osób chorych psychicznie i upośledzonych umysłowo. Wszystkie te działania mają być prowadzone w latach 2018-2020, a łączna kwota dotacji ma wynieść ponad 7,1 mln zł. Szczegółowe informacje o tych konkursach można znaleźć na stronie www.bip.bialystok.pl lub www.bialystok.pl.

Warto też przypomnieć, że Białystok od 1994 roku organizuje przewóz osób niepełnosprawnych na terenie miasta. Obecnie do dyspozycji potrzebujących jest jedenaście mikrobusów z kierowcami. Informacje o tym, w jaki sposób można takie przejazdy zamawiać, są dostępne na stronie www.komunikacja.bialystok.pl. Ponadto w całej Strefie Płatnego Parkowania osoby niepełnosprawne są zwolnione z opłat parkingowych, także na miejscach nieoznaczonych „kopertą”. Nieocenioną, skuteczną pomoc niosą także wolontariusze, organizacje pozarządowe oraz placówki działające na rzecz ludzi niepełnosprawnych.

źródło: bialystok.pl/Anna Kowalska


Inne najcześciej czytane...


Wiadomości regionalne


pokaż cały dział »

Najciekawsze


pokaż cały dział »

Wiadomości


pokaż cały dział »

Gospodarka


pokaż cały dział »

Motoryzacja


pokaż cały dział »

Rozrywka


pokaż cały dział »

Sport


pokaż cały dział »

Zdrowie


pokaż cały dział »

Turystyka


pokaż cały dział »

Kulinaria


pokaż cały dział »

Moda i uroda


pokaż cały dział »

Praca i szkolenia


pokaż cały dział »

Imprezy jard


pokaż cały dział »

Jaga


pokaż cały dział »

Konkursy


pokaż cały dział »

Tele jard


pokaż cały dział »

Jard 24


pokaż cały dział »


» Komunikacja miejska » PKP » PKS

» Napisz do nas

*

Copyright © 2014-2015 www.jard.pl

*stat4u

projekt ikon: icons8.comDo poprawnego wyświetlania strony masz za starą wersję przeglądarki internetowej!


Zainstaluj najnowszą wersję


Mozilla Firefox 3.6+ Google Chrome 7+ Opera 10.6+ Apple Safari 5.0.2+ Microsoft Internet Explorer 9+